Fenomen fińskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:35
- Mama, tata i babcia kochali akordeon, a że mieszkaliśmy wszyscy razem, to zewsząd otaczała mnie muzyka i było dość naturalne, że w pewnym momencie sama zaczęłam grać – mówiła Maria Kalaniemi, światowej sławy akordeonistka.
Audio
  • Fiński folk osiągnął mistrzostwo, które podziwia świat (Słuchaj świata/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Finowie w naturalny sposób wykonują muzykę ludową. Fińska publiczność to wymagające gremium, które zna się na rzeczy (każdy Fin w szkole uczy się gry na kantele - fińskim instrumencie ludowym). Umiejętności, fantazja i pasja, z jaką Finowie oddają się muzyce ludowej, doceniane są na całym świecie.

- Wydaje mi się, że fenomen fińskiego folku to wynik wielu dekad działań odgórnych, ale także działań oddolnych - wyjaśnia Zuzanna Kurlikowska, kulturoznawca. Gość audycji "Słuchaj świata" dodaje, że pierwsza fala popularności tego rodzaju muzyki w Finlandii miała miejsce w latach czterdziestych XX wieku. - Ważne momenty w rozwoju muzyki ludowej w Finlandii przypadły na lata sześćdziesiąte, kiedy muzycy inspirowali się wydarzeniami w USA, sztuką "dzieci kwiatów”, a także na lata osiemdziesiąte, kiedy to na Akademii Sibeliusa w Helsinkach powstał Wydział Folku - wymienia gość Dwójki.

Co zdaniem wielkich gwiazd fińskiej muzyki ludowej - Marii Kalaniemi i Kimmo Pohjonena.- najmocniej wpłynęło na rozwój folku w Finlandii? I dlaczego skandynawska pogoda ma wpływ na tę muzykę?

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata
Prowadzenie:
Kuba Borysiak i Bartosz Panek
Goście:
Zuzanna Kurlikowska, kulturoznawca, i muzycy Maria Kalaniemi i Kimmo Pohjonena

Data emisji: 30.11.2014
Godzina emisji: 16.00

(ah/jp)

Zobacz więcej na temat: Finlandia folk
Czytaj także

Dzięki szkołom tradycji wraca życie do wiejskich remiz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 16:27
- Idea jest taka, że skoro bierzemy skądś muzykę, to próbujemy również ożywić miejsce, w którym żyją ludowi śpiewacy, tancerze, muzycy. To od nich czerpiemy wiedzę - o pomysłach na ożywienia kultury tradycyjnej opowiadał skrzypek Janusz Prusinowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkocką muzykę ukształtował krajobraz i pogoda

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 17:12
- Ta muzyka daje wrażenie zakotwiczenia w gruncie, nie ma w niej tego pędu do jakiejś kulminacji, jest bardzo statyczna - mówił w Dwójce muzyk Maciej Rychły, współtwórca spektaklu z pieśniami gaelickimi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Litwie - skarbnica polskich pieśni historycznych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 15:51
- Oni zachowali więcej pieśni o tematyce patriotycznej niż my tutaj w Polsce - wspominała swoją litewską wyprawę z 1992 roku Maria Baliszewska.
rozwiń zwiń