Holandia, czyli presja depresji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 11:39
Z jednej strony nowoczesność i tolerancja, z drugiej: wielowiekowe zmagania z nieprzyjazną naturą. Jaka naprawdę jest Holandia?
Jak pisze Marek Orzechowski, Holandie są dwie. Obie pociągające. Jedna, ta wprost z widokówki, druga skryta między wodą i tamami. Inna od innych
Jak pisze Marek Orzechowski, Holandie są dwie. Obie pociągające. Jedna, ta wprost z widokówki, druga skryta między wodą i tamami. Inna od innychFoto: 8300/Pixabay, lic. CC

Państwo liberalne, wielokulturowe, otwarte na wszystkich, a do tego: pełne pól, na których rosną tulipany - taką Holandię, niczym z folderu turystycznego, wielu chciałoby widzieć. Jednak ten zestaw wyobrażeń to jedynie naskórek innej Holandii, która zrodziła się z surowej egzystencji i ciągłej walki z wodą…

O tym podwójnym spojrzeniu na Królestwo Niderlandów opowie gość naszej audycji: Marek Orzechowski - dziennikarz, publicysta, korespondent polskich mediów, autor nowo wydanej książki "Holandia - presja depresji".

A w części koncertowej: muzyka z wyspy Reunion.

***

Na audycję z cyklu "Słuchaj świata" – w niedzielę (12.04) w godz. 16.00-18.00 zapraszają Kuba Borysiak i Bartosz Panek.

jp/mc

Zobacz więcej na temat: Holandia turystyka
Czytaj także

Być jak jesiotr. Zrozumieć magię Dunaju

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 07:08
Największa europejska rzeka Dunaj przecina w poprzek środkową Europę i płynie przez 10 krajów. Co łączy ze sobą te różnorodne państwa? O tym w audycji "Słuchaj świata” mówił autor książki "Dunaj. Opowieści o ludziach znad wielkiej rzeki” brytyjski korespondent na Węgrzech Nick Thorpe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zostało z Hiszpanii sprzed najazdu turystów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 18:00
Norman Lewis, autor "Głosów starego morza. W poszukiwaniu utraconej Hiszpanii", opisał ten kraj jeszcze przed erą betonowych hoteli. Czy dziś można znaleźć w Hiszpanii jej pierwotną twarz?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ośmiornica pożera Meksyk?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 19:00
- Ogromny wzrost gospodarczy Meksyku w ostatnich 20 latach tylko wzmocnił kartele. W wojnach narkotykowych giną co miesiąc nawet trzy tysiące ludzi - mówiła prof. Mirosława Czerny z UW.
rozwiń zwiń