Mali: grali muzykę tuż przed wybuchem wojny

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 13:01
Koło Timbuktu organizowany był znany festiwal muzyczny. Tuż przed wybuchem wojny domowej, w 2010 roku pojechał tam Dariusz Rosiak. Rozmawiał z ludźmi o zagrożeniach dla turystów, o sytuacji kobiet i o scenie muzycznej, która należy do najlepszych w Afryce.
Audio
  • Reportaż Dariusza Rosiaka z Mali
  • Ewa Prądzyńska i profesor Michał Tymowski o perspektywach dla Mali
Malijscy żołnierze w chwili odpoczynku
Malijscy żołnierze w chwili odpoczynkuFoto: PAP/EPA/NIC BOTHMA

W wyobrażeniu ludzi spoza Afryki to miasto to koniec świata. Timbuktu budowało przez wiele lat legendę miasta odludnego, magicznego. Przed wiekami centrum handlu złotem, niewolnikami, z ogromnymi, muzułmańskimi bibliotekami znanymi na cały świat. Legenda tego miasta żyje do dzisiaj.
Szlaki, gdzie kiedyś na malijskich pustyniach handlowano złotem, solą, zastąpiły szlaki handlarzy kokainą. Złoża surowców mineralnych nie zostały w tym biednym kraju nigdy zbadane, to interesujące ludzi spoza Mali.
Państwo wieloetniczne wydawało się jednak stabilne, demokratyczne. Do czasu, między północą a południem doszło do wojny domowej. Konflikt jest na tyle poważny, że interweniowało wojsko francuskie. Sytuacja na północy kraju, także w Timbuktu, gdzie działają grupy powiązane z Al Kaidą jest bardzo niestabilna.
- To jest pustynia, teren, który bardzo trudno się kontroluje. To się nie udawało nigdy władzom Mali - mówi w "Słuchaj Świata" Ewa Prądzyńska z Muzeum Narodowego w Szczecinie, badaczka kultury Afryki Zachodniej.
- Mamy już kilka przykładów rozpadów państw pod względem etnicznym: Sudan, Erytrea. To są nieliczne wyjątki. Mali stoi na rozdrożu, nie jest pewne co się stanie - przyznaje jej rację profesor Michał Tymowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, badacz afrykańskiej przeszłości.
W 2010 Dariusz Rosiak, dziennikarz Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia, autor audycji "Raport o Stanie Świata" w Trójce wybrał się do Mali. Na początku roku odbywał się tam, kilka kilometrów od Timbuktu Festiwal Pustyni. Już wtedy wyczuwało się tam napięcie, a wojna domowa wisiała na włosku. Posłuchaj jego relacji z Mali.

Czytaj także

Jak Afryka jest postrzegana w świecie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 13:46
W "Więcej świata" o rożnorodności Afryki i wiedzy o niej w Europie - rozmowa z gościem Przemysławem Stępniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacy są ludzie w Polsce? "I normalni i głupi”

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 20:42
Mohammad przyjechał do Polski z Gwinei, uczy grać na tradycyjnych, afrykańskich bębnach. O tym, jak żyje mu się nad Wisłą, opowiadał w specjalnym cyklu Jedynki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kenia, Kongo - wyprawa tam nie jest tania, ale... warto

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 11:10
Środkowa Afryka to kierunek niezbyt często oblegany przez turystów i mało promowany przez biura podróży. Tymczasem okazuje się, że wysiłek, związany z organizacją takiej wyprawy jest naprawdę opłacalny. Bo w Kenii, czy Kongo jest naprawdę pięknie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ potwierdza: piraci uwolnili polskich i rosyjskich marynarzy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 14:53
Polskie MSZ potwierdza uwolnienie w Nigerii marynarzy, wśród których byli Polacy. Wcześniej informację taką podał niemiecki armator statku.
rozwiń zwiń