Wydawnictwo "Znak" ogłosiło, że biografia "Bruno. Epoka genialna" Anny Kaszuby-Dębskiej, będzie miała premierę 16 września 2020 r. Autorka biografii rozprawia się z mitami krążącymi wokół Brunona Schulza i przedstawia postać pełnego sprzeczności mężczyzny.
"Kilkanaście śmierci"
- Pisząc jego biografię, w ręce wpadały mi różne relacje, niekoniecznie prawdziwe. Nigdy nie dowiemy się np. tego, kto zamordował Schulza, dlatego symbolicznie opowiadam o kilkunastu jego śmierciach - mówiła autorka.
"Ważne postaci dla naszego piśmiennictwa". Masłoń i Zapert o Ginczance i Jeleńskim
Bruno Schulz urodził się 12 lipca 1892 r. w Drohobyczu koło Lwowa. Jego twórczość, zarówno plastyczna, jak i pisarska, to opowieść o jego własnych słabościach, zawiłościach psychiki, obsesjach, pasjach i kompleksach. Stale powracające motywy na jego rysunkach to np. sceny sadomasochistyczne.
Mówiąc o masochizmie i fetyszyzmie, które to wątki przejawiały się w literaturze Brunona Schulza, gość PR24 powiedziała, iż on sam świadomie i otwarcie mówił o tym, a dowodem na to jest jeden z jego wywiadów, jakiego udzielił.
"Skłonności po ojcu"
- Były to skłonności, które przejął po swoim ojcu. Twórczość graficzna pozwoliła mu na mówieniu o nich - podkreśliła autorka biografii Brunona Schulza.
Jak dodała, jednym z mitów, jaki obala w książce na temat historii Schulza, jest to, że powszechnie uważano, iż podczas śmierci swojego ojca, Bruno był przy łożu śmierci i pożegnał ojca. - To nie była prawda. Nikt z Wiednia nie mógł wtedy przyjechać, żadne z dzieci, bo władze na wyjazd nie pozwalały ze względu na toczące się w ówczesnym czasie działania wojenne - mówiła Anna Kaszuba-Dębska.
23:54 PR24_MPLS 2020_09_13-22-05-44.mp3 A. Kaszuba-Dębska o biografii Brunona Schulza ("Poczytnik")
Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń
Gość: Anna Kaszuba-Dębska (artystka, malarka, graficzka, ilustratorka)
Data emisji: 13.09.2020
Godzina: 22.06