Literacki portret Marii Dulębianki

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 16:35
- Dwa życia Marii Dulębianki można interpretować na wiele sposobów. Ja myślałam o jej życiu, które rozpada się na dwie kariery: była malarką, jedną z pierwszych artystek polskich, które np. studiowały w Paryżu. Drugą część życia skupiła na działalności społecznej. Jej życie było zatem złożone z dwóch różnych ścieżek kariery - mówiła w Dwójce Karolina Dzimira-Zarzycka, autorka książki "Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki".
Maria Dulębianka - fotografia z publikacji Semper fidelis. Obrona Lwowa w obrazach współczesnych
Maria Dulębianka - fotografia z publikacji "Semper fidelis. Obrona Lwowa w obrazach współczesnych"Foto: Domena publiczna/Śląska Biblioteka Cyfrowa
  • Maria Dulębianka jest bohaterką najnowszej książki Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej.
  • Autorka książki "Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki" postanowiła uzupełnić brakujące wątki w biografii Marii Dulębianki.
  • Jej życie to portret znakomitej malarki, jak i aktywnej działaczki społecznej.

Maria Dulębianka - malarka znana głównie z ikonicznego portretu Konopnickiej w binoklach, społecznica, aktywistka, feministka, Pietrek z powycieranymi łokciami - stała się bohaterką książki Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej, która kreśli portret artystki i emancypantki.

Maria Dulęba przyszła na świat w 1861 roku w Krakowie. W tym mieście odbyła cykl wykształcenia podstawowego, a następnie - pod okiem samego Jana Matejki - studiowała malarstwo, jednak nie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, uczelnia bowiem przyjmowała wówczas jedynie mężczyzn. Dulębianka postanowiła zainicjować walkę o dopuszczenie kobiet do studiowania na tejże uczelni. Również jako pierwsza kobieta, w ramach manifestu, kandydowała w wyborach do Sejmu Krajowego.

Dulębianka - aktywistka na rzecz kobiet

- To była polityczna akcja lwowskich emancypantek, które stwierdziły, że chcą wystawić – performatywnie – kobiecą kandydatkę - wyjaśniła Karolina Dzimira-Zarzycka. - Wytypowały Dulębiankę i choć wiedziały, że nie zdobędzie mandatu, chodziło o poruszenie opinii publicznej, zaprezentowanie swoich argumentów i przykucie uwagi czytelników prasy, która rozpisywała się o tej ciekawej akcji.

- Co jest bardzo ciekawe, Dulębianka miała przez swoje zaplecze przygotowaną profesjonalną kampanię wyborczą - dodała autorka książki. - We Lwowie wisiały plakaty wyborcze, zachęcające do głosowania na Dulębiankę, prasa pisała o tej kandydaturze, publikowała zdjęcia Dulębianki. Dulębianka tuż przed wyborami wzięła nawet udział w dwóch wiecach wyborczych, gdzie wypowiedziała swój program. Ta kampania odbiła się szerokim echem.

Życie z Konopnicką

Jak podkreśliła Karolina Dzimira-Zarzycka, Dulębianka miała dwa życia: pierwszym była działalność malarska, którą jednak pod koniec życia porzuciła, skupiając się na działalności feministycznej i społecznej. - Kariera malarska, którą zarzuciła w ostatnich latach życia, stoi w cieniu jej działalności społecznej. Z jednej strony miały wpływ na to jej wybory. Po studiach w Paryżu powróciła do Warszawy, niedługo potem zaczęła podróżować z Konopnicką, a z czasem jej potrzeby i wybory schodziły na dalszy plan w porównaniu z wyborami Konopnickiej.

Życie na walizkach nie ułatwiało Dulębiance rozwijania kariery artystycznej. W każdym nowym mieście, do którego udawała się wraz z Konopnicką, musiała szukać nowej pracowni, nowych klientów, koordynować wysyłkę swoich prac na wystawy. - Trudno zgadywać, jak potoczyłoby się jej życie, gdyby nie związała się silną przyjaźnią z Konopnicką, ale właściwie przez dwadzieścia lat obie żyją na walizkach - zwróciła uwagę rozmówczyni.

Dulębianka - "Pietrek z powycieranymi łokciami"

Karolina Dzimira-Zarzycka zwróciła również uwagę, że Dulębianka była określana czasem przez Konopnicką "Pietrkiem z powycieranymi łokciami". - Prawdopodobnie miało to związek z jej wyglądem. "Męskość" Dulębianki podkreślali wszyscy, którzy ją znali osobiście. Miała krótkie włosy, nosiła binokle, bardzo oszczędny strój, często miała pod szyją czarną wstążkę, która przy białej bluzce wyglądała jak krawat. Bardzo lubiła sport i miała dużo przymiotów, które stereotypowo łączono z męskimi zainteresowaniami.

- Być może tak na nią mówiła też jej matka, która spędziła pierwsze lata wspólnych podróży Konopnickiej i Dulębianki przy ich boku - dodała. - Jednak Dulębianka miała bardzo duży dystans do tego, jak jest odbierana, bardzo wysokie poczucie własnej wartości i była pewna tego, co chce robić - opowiadała autorka książki "Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki".


Posłuchaj
13:30 Wybieram Dwójkę 30.05.2022 Dulębianka.mp3 Karolina Dzimira-Zarzycka o książce "Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki" (Wybieram Dwójkę)

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Karolina Dzimira-Zarzycka (autorka książki "Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki")

Data emisji: 30.05.2022

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Dwie Marie: kobiety, które wyprzedziły swoje czasy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 12:23
Obie cechowała niepokorność i żarliwość w walce o równouprawnienie kobiet - bohaterkami audycji "Ludzie Niepodległości" były dwie Marie, Dulębianka i Dulęba, spokrewnione ze sobą, herbu Alabanda, żyjące na przełomie XIX i XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Dulęba – wspaniała działaczka społeczna i feministyczna

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 05:40
103 lata temu, 7 marca 1919 roku, zmarła we Lwowie Maria Dulęba – malarka, publicystka, zaangażowana w sprawy społeczne działaczka. Maria Dulębianka, bo w takiej formie jej nazwisko często się pojawiało, zapisała się w historii również jako bliska partnerka Marii Konopnickiej i portrecistka tej słynnej pisarki.
rozwiń zwiń