"Mimowolne cyborgi". Ludzie, maszyny i futurystyczna wizja świata

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 17:30
- Od samego początku istotą homo sapiens, jako osoby świadomej, społecznej, jest dążenie do wykraczania poza ograniczenia biologii, samodoskonalenie się i dążenie do rozwoju. Chociaż, paradoksalnie, prowadzi to do wykraczania poza kondycję ludzką i wkraczania w kondycję postludzką - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" autor książki "Mimowolne cyborgi" Łukasz Kamieński.
W swojej książce Łukasz Kamieński szuka m.in. odpowiedzi na pytanie, co wspólnego z ludźmi mają cyborgi
W swojej książce Łukasz Kamieński szuka m.in. odpowiedzi na pytanie, co wspólnego z ludźmi mają cyborgi Foto: Rawpixel.com/Shutterstock

Nanoboty wszczepione w ciało

Wizja świata zawarta w książce "Mimowolne cyborgi" może być uznana za futurystyczną, choć wiele opisanych pomysłów jest już de facto w fazie prac badawczych. Przykładowo - nanoroboty, czyli roboty mikroskopijnej wielkości, są już wykorzystywane w terapiach eksperymentalnych, a nad technologią tą pracują naukowcy na całym świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych.

- Jakiś czas temu naukowcy z Massachusetts Institute of Technology stworzyli specjalny miniaturowy chip wyposażony w możliwości magazynowania mikrodawek leków. Taki chip, wszczepiony do organizmu, albo samoczynnie, zgodnie z zaprogramowanym planem, albo na życzenie pacjenta lub lekarza, albo zgodnie z monitorującym ciało algorytmem sztucznej inteligencji, jest w stanie uwalniać tego typu mikrodawki - mówił Łukasz Kamieński. - Tym wynalazkiem zainteresowała się Fundacja Gatesa, docelowo takie urządzenia miałyby służyć wydzielaniu środków antykoncepcyjnych kobietom "trzeciego świata" - dodał.

Technologia vs. natura

W swojej książce autor szuka odpowiedzi na pytanie, jak wiele modyfikacji są w stanie zaakceptować ciało i umysł człowieka, gdzie jest granica ingerencji w naturę, a przede wszystkim, co wspólnego z ludźmi mają cyborgi.

"Technonauka świetnie wykorzystuje nasze pragnienie ciągłego udoskonalania się i pracuje nad coraz większym usprawnieniem człowieka. Literatura science fiction od lat pełna była bohaterów cyborgów, lecz naukowcy nie mogli za nią nadążyć. Dziś jednak fantastyka coraz dynamiczniej przeistacza się w rzeczywistość, a nowoczesne technologie wkraczają nie tylko w życie wojska, ale również w naszą codzienność" - to fragment opisu książki "Mimowolne cyborgi" Łukasza Kamieńskiego.

Posłuchaj
16:48 Dwojka_Wybieram_Dwojke 2022_06_24-16-28-23.mp3 Łukasz Kamieński o książce "Mimowolne cyborgi" (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Łukasz Kamieński (autor książki "Mimowolne cyborgi")

Data emisji: 24.06.2022

Godzina emisji: 16.30

mg

Czytaj także

Stanisław Lem. Lukrowana ironia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 11:31
- Lem miał niebywały słuch językowy, jego mistrzem był Bolesław Leśmian. Lubił eksperymenty językowe, szczególnie w groteskowych utworach - mówił w audycji "Wszystkie gatunki Lema" prof. Jakub Gomułka z Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Non-fiction i science fiction z Kraju Kwitnącej Wiśni

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 13:00
Tym razem nasza czytelnicza wyprawa dotarła do Japonii, a goście audycji - Piotr Kofta i Iwona Rusek - rozmawiali o książkach dwóch tamtejszych mistrzów prozy, do których bez wątpienia należą Haruki Murakami oraz Shin'ichi Hoshi.
rozwiń zwiń