Nikifor Krynicki - artyzm, pasja i tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 18:20
- Cerkiew była miejscem najświętszym dla Nikifora, tam mógł jak inni gospodarze łemkowscy wchodzić na równi z ludźmi, od których na co dzień czuł się odepchnięty - mówił w Dwójce Zbigniew Wolanin, kierownik Muzeum Nikifora w Krynicy, autor wstępu do albumu "Nikifor. Malarstwo".
Fragment obrazu Nikifora przedstawiającego kościół w Krynicy
Fragment obrazu Nikifora przedstawiającego kościół w KrynicyFoto: mat. pras.

Od nędzy do sławy

To jeden z najwybitniejszych malarzy naiwnych - prymitywistów na świecie. Samouk. Większą część życia spędził w skrajnej nędzy. Żył na marginesie społeczeństwa, odrzucony, niezrozumiany, poniżany. Mimo to realizował swoje pragnienie bycia malarzem. Szacuje się, że stworzył nawet kilkadziesiąt tysięcy prac. Znaczną część rozdał, zagubił albo sprzedał w latach największej biedy. Dopiero pod koniec życia zyskał sławę i uznanie, a jego obrazy zaczęły pojawiać się w prestiżowych galeriach na całym świecie.

Dziś Nikifor Krynicki - a właściwie Epifaniusz Drowniak - to jeden z najbardziej fascynujących artystów sztuki europejskiej XX wieku. Jego prace możemy zobaczyć w albumie "Nikifor. Malarstwo". Znalazło się w nim ponad 50 kolorowych reprodukcji obrazów słynnego Matejki z Krynicy.

Nieznane losy

- Fenomen Nikifora zawiera się w trzech słowach: artyzm, pasja i tajemnica związana z jego życiem, zwłaszcza tym najmłodszym, ciągle niewiele na ten temat wiadomo - podkreślił nasz gość. - Wiele spraw związanych z życiorysem tego człowieka zostanie niewyjaśnionych.

Obok Andy'ego Warhola  

Skąd imię Nikifor? Nie wiadomo, choć Epifaniusz posługiwał się nim przez całe życie. - Jako Nikifor Krynicki zapisał się na zawsze w historii sztuki, tak polskiej jak i światowej - opowiadał Zbigniew Wolanin. - Trzeba podkreślić, że jest uznawany za najwybitniejszego artystę łemkowskiego. Łemkowie szczycą się Nikiforem, bywa wymieniany obok słynnego Andy'ego Warhola jako jeden z najsłynniejszych malarzy łemkowskiego pochodzenia.

Nikifor Matejko

Niejednokrotnie podpisywał swoje obrazy "Nikifor Matejko", prawdopodobnie tak go przezywano. - Na deptaku w Krynicy rozkładał swój bardzo prosty warsztat artystyczny: farby, akwarelki czy kredki, które już dzieciom w szkole nie mogły służyć, skrawki papieru, makulatura - tłumaczył muzealnik. - Nigdy twórczość artystyczna na takim poziomie nie powstawała w tak trudnych warunkach, jak miało to miejsce w przypadku Nikifora. Przez przynajmniej połowę życia był człowiekiem bezdomnym.


Posłuchaj
17:09 Wybieram Dwójkę Nikifor 26 lipiec 2022 16_29_06.mp3 Zbigniew Wolanin, kierownik Muzeum Nikifora w Krynicy, o albumie "Nikifor. Malarstwo" (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Zbigniew Wolanin (kierownik Muzeum Nikifora w Krynicy, autor wstępu do albumu  "Nikifor. Malarstwo")

Data emisji: 26.07.2022

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Nikifor: moje obrazy to rozmowy z Bogiem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 05:45
W ciągu swojego życia namalował kilkadziesiąt tysięcy rysunków. Uważał, że obrazek jest dopiero skończony, kiedy on sam zrobi mu ramkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nikifor ciepło patrzył na ludzi i miał poczucie humoru"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:00
- Nasza kolekcja liczy 132 prace, jest druga pod względem liczebności po Muzeum w Nowym Sączu. Mamy obrazy z kolekcji Alfonsa Karnego, Jerzego Wolffa, Zygmunta Stępińskiego, te wczesne pokazujemy dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znajdziemy tu wszystkie tematy, którymi zajmował się Nikifor - mówiła na antenie Dwójki Alicja Mironiuk-Nikolska, kuratorka wystawy prac artysty.
rozwiń zwiń