Gabriela Legun - najbardziej obiecujący polski głos w Łazienkach Królewskich

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 18:10
- Możemy być bardzo dumni z tej muzyki i przy możliwych okazjach prezentować ją na recitalach czy na koncertach wplatając ją w operowy repertuar. Mam zamiar szerzyć ją na świecie i w Polsce - mówiła o kompozycjach Józefa Elsnera i jego następców śpiewaczka Gabriela Legun, laureatka ostatniego Konkursu Moniuszkowskiego, która wystąpi na 4. Festiwalu Romantycznych Kompozycji "Elsner i jego następcy".
Pałac na wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Pałac na wodzie w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: shutterstock.com/Mariusz Switulski

Na Rok Romantyzmu

W Łazienkach Królewskich w Warszawie trwa 4. Festiwal Romantycznych Kompozycji "Elsner i jego następcy". Program wpisuje się w założenia ustanowionego przez Sejm Roku Polskiego Romantyzmu.

Jedną z solistek wydarzenia (5.09) będzie Gabriela Legun, laureatka ostatniego Konkursu Moniuszkowskiego. W programie koncertu znalazły się pieśni Szymanowskiego, Karłowicza i Moniuszki oraz Pucciniego, Dvořáka i Lehára.  

Najbardziej obiecujący polski głos

Gabriela Legun to dziś najbardziej obiecujący polski głos. Jest laureatką kilku znaczących konkursów, ale jak zaznacza, nie przychodzi jej to łatwo. - Na konkursach zawsze się bardzo stresuję - przyznała śpiewaczka. - Wiadomo, że wiąże się to z nowymi perspektywami rozwoju i ścieżek zawodowych.

Czas na pieśni

Nasza rozmówczyni ma doświadczenie operowe, tymczasem kameralne wykonawstwo pieśni stawia nieco inne wymagania. - Wykonywanie pieśni jest dla mnie nowe - nie kryła Gabriela Legun. - W pieśniach mogę odzwierciedlić swoją wrażliwość i kolorami głosu podkreślić to, co najważniejsze w pieśniach, czyli emocje.


Posłuchaj
03:59 Wybieram Dwójkę Gabriela Legun 5 wrzesień 2022 16_48_47.mp3 Rozmowa ze śpiewaczką Gabrielą Legun (Wybieram Dwójkę)

 

***

4. Festiwal romantycznych kompozycji rozpoczął się w piątek 2 września w Warszawie. Podczas kameralnych koncertów w Łazienkach Królewskich brzmią utwory wybitnych kompozytorów epoki romantyzmu. 

Na pierwszy plan wybija się postać Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, ucznia Józefa Elsnera przynależącego do generacji pierwszych polskich twórców romantycznych (w roku 2022 przypada 215. rocznica jego urodzin i 155. rocznica śmierci). Podczas kompozytorskich studiów u Elsnera nauczyciel ocenił go słynnym wpisem "zdolność niepospolita", zaliczając wraz z Chopinem (słynna ocena "geniusz muzyczny") do najwybitniejszych swoich uczniów, stąd podtytuł tej edycji: Ignacy Feliks Dobrzyński – "zdolność niepospolita".

Program festiwalu służy przypomnieniu spuścizny tej ważnej dla polskiej kultury muzycznej, lecz nadal mało znanej szerszemu kręgowi słuchaczy, postaci. 

Patronem medialnym i współorganizatorem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Przygotował: Juliusz Goniarski 

Data emisji: 5.09.2022

Godzina emisji: 16.50

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

uk

Czytaj także

Mara Aranda: śpiew pasterzy wyraża duszę

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 19:01
- Olbrzymie znaczenie ma dla mnie śpiew zwykłych ludzi. Inspiracji szukam na wsiach, gdzie spotykam śpiew niosący uczucia. Zastanawiam się, dokąd one mogą nas unieść - mówi hiszpańska śpiewaczka z Walencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Są wyniki Konkursu Wokalnego im. A. Campi. Ewa Vesin: poziom był wysoki [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 12:00
- Jury składało się z sześciu osób, które w przyszłości mogą zaoferować tym młodym ludziom pracę. To przesłuchanie to była taka rozmowa o pracę - tak o zakończonym Konkursie Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów mówiła jego pomysłodawczyni, dyrektorka artystyczna i szefowa jury Ewa Vesin.
rozwiń zwiń