Waldemar Dąbrowski: najwyższym wyrazem pierwszorzędności Polski jest kultura

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 18:35
- Potrzeba tego, by dowodzić na świecie swojej pierwszorzędności, jest niezmienna. A tym najwyższym wyrazem pierwszorzędności Polski i Polaków jest właśnie kultura, literatura, poezja - mówił w "Wybieram Dwójkę" Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W kwietniu br. otrzymał on medal uznania Fundacji Kościuszkowskiej za wybitne zasługi w krzewieniu kultury polskiej na świecie.
Waldemar Dąbrowski
Waldemar Dąbrowski Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Od widza do uczestnika

Pod koniec kwietnia w Nowym Jorku odbył się doroczny charytatywny bal Fundacji Kościuszkowskiej. Tradycyjnie w jego trakcie przyznane zostały prestiżowe wyróżnienia za wybitnie zasługi w krzewieniu kultury polskiej i amerykańskiej. Tym razem Fundacja uhonorowała dwie czołowe postaci: piosenkarkę Urszulę Dudziak i menedżera kultury Waldemara Dąbrowskiego.

- W trakcie uroczystości wracałem myślami do młodzieńczych przeżyć nowojorskich, które polegały na tym, że oglądałem amerykańskie filmy i przenosiłem się emocjami w tamten świat. Wtedy zdawały się to całkowicie nieosiągalne rejestry i w sensie podróży, i w sensie doświadczania emocji, budowania relacji z innymi ludźmi. Tymczasem był to polski bal osadzony w jednym z najbardziej pierwszorzędnych miast świata i był czymś tak naturalnym dla wszystkich tam zebranych. Tak jak oddychamy, tak cieszyliśmy się wtedy sobą nawzajem - wspominał gość Dwójki.

Za wcześnie na podsumowania

Otrzymanego wyróżnienia Waldemar Dąbrowski nie traktuje jako ukoronowania zawodowej kariery. - Jeszcze tego nie widzę w takiej perspektywie, natomiast jest to moment na drodze, który niewątpliwie coś znaczy. Zostałem zauważony przez tak prestiżową instytucję jak Fundacja Kościuszkowska, w moim przekonaniu najważniejszą instytucją kultury polskiej na kontynencie amerykańskim, ze świetną, prestiżową siedzibą. Nowy Jork przejął dzisiaj rolę, jaką na początku XX wieku pełnił Paryż i niewątpliwie jest centrum świata. Jednym z, ale wiodącym - podkreślał szef Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Plany TWON

Waldemar Dąbrowski mówi także w audycji o najbliższej premierze pierwszej polskiej sceny i o tym, co znalazło się w planach nowego sezonu.


Posłuchaj
16:19 Wybieram Dwójkę dąbrowski 25.05.2023.mp3 Waldemar Dąbrowski o medalu uznania od Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku i planach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (Wybieram Dwójkę) 

Waldemar Dąbrowski w latach 1998-2002 był dyrektorem naczelnym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej; wprowadził na scenę m.in. legendarny już dziś spektakl Madame Butterfly w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Był spiritus movens zwieńczenia frontonu gmachu teatru Kwadrygą Apollina, zgodnie z pierwotnym projektem Antonia Corazziego z początków XIX wieku. W latach 2002-2005 był ministrem kultury.

Od 2008 roku jest ponownie dyrektorem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Za jego kadencji instytucja nominowana została do prestiżowej nagrody International Opera Awards w kategorii Najlepszy teatr operowy; w roku 2017 nagrodę tę w kategorii Najlepszy reżyser operowy przyznano Mariuszowi Trelińskiemu, dyrektorowi artystycznemu teatru - także za inscenizację Goplany Władysława Żeleńskiego (w kategorii Dzieło odkryte na nowo).

W 2019 roku Waldemar Dąbrowski uhonorowany został nagrodą specjalną International Opera Awards w kategorii Leadership in Opera, za szczególne osiągnięcia w zarządzaniu instytucją operową. W latach 2010-2016 był członkiem zarządu Opera Europa, organizacji zrzeszającej ponad 200 instytucji operowych z całego świata.

[wykorzystano informacje ze strony internetowej TWON]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej)

Data emisji: 25.05.2023

Godz. emisji: 16.30

mo/pg

Czytaj także

Waldemar Dąbrowski: skrzypce Paganiniego to instrument i dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 18:00
- Te skrzypce są wyjątkowe i od czasu do czasu tylko tacy artyści mogą na nich zagrać. Wadim Brodski jest wirtuozem, który cieszy się sławą od zwycięstwa na Konkursie im. Wieniawskiego w 1977 roku. Idea koncertu włoskiego będzie powracać w każdym roku mojej pracy - mówił na antenie Dwójki Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Waldemar Dąbrowski: ten koncert to hołd Krzysztofa Pendereckiego dla Chopina

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 16:30
"To gest kultury i hołd człowieka, który u początku swojej twórczości odrzucał romantyzm i Chopina. Budował swoją wielkość na sprzeciwie wobec tradycji i jego dzieła, a jednak w dojrzałym okresie swej działalności zobaczył w Chopinie największego polskiego kompozytora" - tak o wyjątkowym koncercie poświęconym Krzysztofowi Pendereckiemu mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. 
rozwiń zwiń