Jerzy Maksymiuk - doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 17:15
- Ten dzień jest dla mnie niezwykły. Z jednej strony pełen wspomnień, a z drugiej pytanie co trzeba zrobić, aby więcej ludzi kochało muzykę. To, że Państwo pamiętają o tym, co zrobiłem, pobudza, aby jeszcze coś wymyślić. Postaram się zająć takimi utworami, które nie były grane, a są niezwykle wartościowe - zapowiadał na antenie Dwójki Jerzy Maksymiuk, doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jerzy Maksymiuk
Jerzy MaksymiukFoto: Grzegorz Śledź/PR2
  • Maestro Jerzy Maksymiuk otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
  • Wśród wielu zasług Jerzego Maksymiuka podkreślano fakt, że był on założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej. 

Jerzy Maksymiuk - przykład do naśladowania dla młodych

Promotorem był prof. Tomasz Bugaj, który podczas laudacji zaznaczył, że to wspaniały moment. - Do panteonu naszych doktorów honorowych dołącza ktoś, kto ponad 50 lat temu wyszedł z murów tej uczelni i rozsławiał polską kulturę muzyczną w świecie. Ludzi tego formatu należy w sposób szczególny honorować i wyróżniać. Ich działalność służy generacjom kształcących się tu młodych ludzi jako przykład do naśladowania - mówił.

Podziękowanie w formie wykładu pełnego humoru

W oficjalnej części uroczystości usłyszeliśmy także przemowy prof. Rafała Janiaka, dziekana Wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej UMFC oraz prof. Tomasza Strahla, dziekana Wydziału Instrumentalnego tej uczelni. Potem Jerzy Maksymiuk podziękował w formie wykładu, który przeplatał muzyką. W charakterystycznym dla siebie, nieco humorystycznym stylu, poruszył wiele muzycznych, także osobistych wątków. Podczas artystycznej części wydarzenia usłyszeliśmy Adagio Mozarta oraz fragmenty kompozycji Jerzego Maksymiuka.

Posłuchaj
05:33 2023_10_25 16_26_50_Wybieram_Dwojke.mp3 Jerzy Maksymiuk - doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (Wybieram Dwójkę)

 

Aby więcej ludzi kochało muzykę

Maestro mówił o swych wrażeniach i emocjach. - Miło, że coś się pamięta. Ważne było dla mnie zaproszenie młodego dyrygenta, aby dokończył ten utwór. Podobnie miły gest otrzymałem niegdyś ja od Bohdana Wodiczki, który podarował mi koncert w Carnegie Hall, a to było coś wielkiego. Ten dzień jest dla mnie niezwykły. Z jednej strony pełen wspomnień, a z drugiej pytanie co trzeba zrobić, aby więcej ludzi kochało muzykę. Ważna jest muzyczna edukacja dzieci, a naszym zadaniem jest granie muzyki Beethovena, Bacha, Mozarta i Sibeliusa - stwierdził.

Wyjątkowe Adagio Mozarta

Opowiedział także o szczególnym utworze, który zabrzmiał podczas uroczystości. - Adagio Mozarta ma w sobie wszystkie odcienie nastrojów i myśli, bogactwo wyobraźni muzycznej i możliwość przekazania tego wszystkiego poprzez nuty. Mozart to jeden z największych ludzi, tu nie można mówić już o samych zdolnościach, to coś boskiego. Podobnie jak u Szekspira, Michała Anioła, Debussy'ego, cenię sobie muzykę francuską - mówił. 

Czytaj też:

Dyrygent, pianista i kompozytor znany z dążenia do perfekcji

Jerzy Maksymiuk urodził się 9 kwietnia 1936 roku. Dyrygent, pianista i kompozytor. Znany ze swojej pracowitości i dążenia do perfekcji wprowadził nową jakość do wielu orkiestr, którymi kierował.

Wychował się w Białymstoku, dokąd jego rodzina uciekła w czasie wojny z Grodna. Jako młody chłopak, już w liceum wyjechał do Warszawy i tu kontynuował edukację. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (czyli ówczesną Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną) na trzech kierunkach: kompozycja (1962), fortepian (1964) i dyrygentura (1969).

Wiele wspaniałych orkiestr i nagrań

Do największych sukcesów Jerzego Maksymiuka należą bezsprzecznie: prowadzenie i rozwinięcie Polskiej Orkiestry Kameralnej (1972-1982) oraz BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow (1983-1993). Jednocześnie z tymi zespołami prowadził jednak wiele innych, nagrywał płyty i komponował własną muzykę.

***

Przygotował: Karol Furtak

Data emisji: 25.10.2023

Godzina emisji: 16.25

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

mo

Czytaj także

Maksymiuk: Orkiestra Polskiego Radia najlepiej gra tę serenadę Czajkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 14:39
- Kilkakrotnie próbowałem Serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur Piotra Czajowskiego z innymi orkiestrami. Muszę powiedzieć, że państwa orkiestra radiowa najbardziej rozumie tę muzykę i najpięknięj ją gra - mówił maestro Jerzy Maksymiuk, który w niedzielę (5.12) wystąpił z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: kocham radio

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 17:00
- Moje pierwsze zetknięcie z Dwójką miało miejsce, kiedy zaproszono mnie jako młodego, zdolnego pianistę, abym zagrał kilka utworów na żywo. Miałem różną tremę, np. w Royal Albert Hall w Londynie przed publicznością liczącą 6 tys. osób. Ale nawet tamta nie była taka, jak moja ówczesna, wielka trema w Polskim Radiu - mówił na antenie Dwójki maestro Jerzy Maksymiuk w dniu swoich 86. urodzin.
rozwiń zwiń