Festiwal Krzyżowa-Music. Muzyka kameralna i budowanie kultury dialogu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2024 18:03
Niebawem na Dolnym Śląsku startuje festiwal Krzyżowa-Music. To wyjątkowe wydarzenie dla miłośników muzyki kameralnej, odbywające się w formie warsztatów. O jego niezwykłości stanowi również historia Krzyżowej - miejscowości łączącej dzieje Polski i Niemiec.
Koncerty tegorocznego festiwalu Krzyżowa-Music odbywać będą się w Krzyżowej, Wrocławiu, Jaworze, Świdnicy i Szczawnie
Koncerty tegorocznego festiwalu Krzyżowa-Music odbywać będą się w Krzyżowej, Wrocławiu, Jaworze, Świdnicy i SzczawnieFoto: materiały prom.
  • Festiwal Krzyżowa-Music potrwa od 29 sierpnia do 8 września.
  • Koncerty będą odbywać się w kilku miejscach na Dolnym Śląsku - w Krzyżowej, Wrocławiu, Jaworze, Świdnicy i Szczawnie.

Krzyżowa to niewielka wieś na Dolnym Śląsku. To tu w czasie wojny działała antyhitlerowska organizacja konspiracyjna. "Krąg z Krzyżowej" ("Kreisauer Kreis") został wykryty i zlikwidowany, niemniej Krzyżowa stała się dla Niemców symbolem oporu. Późną jesienią 1989 roku, kilka dni po upadku muru berlińskiego, spotkali się tu przywódcy Polski i Niemiec: ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl.

Krzyżowa-Music - wyjątkowy festiwal

Festiwal Krzyżowa-Music to wyjątkowo wydarzenie na muzycznej mapie. - To festiwal warsztatowy. Polega na tym, że jego uczestnicy - 50 instrumentalistów z całego świata - spotykają się ze sobą pierwszy raz w takich składzie i znają tylko program festiwalu. Mają możliwość ćwiczenia swoich partii w domu, ale reszta odbywa się tutaj - wyjaśnił Janusz Gregorowicz, rzecznik festiwalu.

- Muzycy przyjeżdżają do Krzyżowej na trzy dni przed rozpoczęciem festiwalu i grają w różnych składach. To żmudna praca. Trzeba się zgrać i poznać siebie od strony muzycznej, ale i życiowej. To ciężka i ryzykowna prace, ale jej wyniki są fantastyczne - dodał.

Historia Krzyżowej

Dyrektor artystyczną festiwalu jest skrzypaczka Viviane Hagner. Do Krzyżowej zbliżyła ją m.in. historia tego miejsca. - Moja wiedza na temat Krzyżowej opierała się głównie na wiadomościach zdobytych w szkole, gdzie uczyliśmy się o działalności opozycyjnej organizacji Krąg z Krzyżowej. Kiedy już regularnie występowałam na Marlboro Festival w USA, to co rusz słyszałam o Krzyżowej i postaci hrabiego Jamesa von Moltke - powiedziała.

- Przyjechałam tutaj po raz pierwszy 8 lat temu. Mając w pamięci, jak ważne rzeczy w historii Polski i Niemiec wydarzyły się tutaj, pomyślałam, że warto opowiedzieć je raz jeszcze. Tak, żeby dawna muzyczna tradycja wróciła do Europy. Do miejsca, z którego niegdyś została przegnana - zdradziła Viviane Hagner.

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego

Za festiwalem stoi m.in. Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Jej prezes, dr Robert Żurek, zdradził, że celem takich wydarzeń jest budowanie kultury dialogu. - Fundacja jest gospodarzem miejsca, w którym odbywa się znaczna część koncertów w ramach festiwalu. Sam projekt Krzyżowa-Music jest jednym z projektów fundacji, który realizujemy wspólnie z naszymi partnerskimi organizacjami z Niemiec - wyjaśnił.

Festiwal i misja fundacji adresowana jest do ludzi w każdym wieku. - Adresatami tego projektu są ludzie kochający muzykę kameralną. Tworzymy projekty nie tylko dla ludzi młodych. Próbujemy przyciągnąć wszystkich ludzi, którzy są zainteresowani budowaniem kultury dialogu, porozumienia, współpracy i pogłębianiem tożsamości europejskiej - powiedział dr Robert Żurek.

Posłuchaj
30:18 _PR2 (mp3) 2024_08_28-16-13-41.mp3 Janusz Gregorowicz, Viviane Hagner i Robert Żurek o Krzyżowa-Music (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Janusz Gregorowicz (rzecznik festiwalu), Viviane Hagner (dyrektor artystyczna festiwalu), dr Robert Żurek (prezes Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego)

Data emisji: 28.08.2024

Godz. emisji: 16.15

dz/wmkor

Czytaj także

Stare-nowe Rialto - opowieść o śląskiej ikonie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 08:04
Kinoteatr Rialto to legendarne miejsce na mapie Katowic. Drugie najstarsze kino na Górnym Śląsku, pardon, kinoteatr! Pamiętające rok 1913 oryginalne mury były świadkami przemian świata filmowego i Górnego Śląska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Silence Music Festival - muzyka klasyczna i sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 17:52
Niebawem rusza Silence Music Festival. Podczas tego wydarzenia artyści będą współpracować ze sztuczną inteligencją. To kolejna odsłona wydarzenia, które na celu ma osiągnąć wspólną wartość muzyczną człowieka i technologii. O festiwalu opowiedzieli w Programie 2 Polskiego Radia jego współtwórcy - Mateusz Zubik i Miłosz Horodyski.
rozwiń zwiń