- W sobotę 17 sierpnia chopinowskim recitalem Erica Guo na instrumencie historycznym i nadzwyczajnym koncertem Fabio Biondiego i Paoli Poncet rozpoczął się 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa".
- Jego jubileuszowa, 20. odsłona potrwa 3 tygodnie i przyniesie nam ponad 40 koncertów z udziałem kilkuset artystów z Polski i ze świata.
- Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, współorganizatorem - radiowa Dwójka, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin - patronami medialnymi.
W ciągu ostatnich 20 lat festiwal "Chopin i jego Europa" nie tylko stał się jedynym z najważniejszych wydarzeń polskiego, a także europejskiego życia muzycznego, nie tylko prezentuje muzykę Chopina w kontekście bliskich mu kompozytorów i ściąga do Warszawy elitę światowego wykonawstwa. Wydarzenie to przywraca także naszej pamięci twórczość kompozytorów mniej znanych czy z różnych powodów zapomnianych, proponuje nowe odczytania repertuarowego kanonu, przede wszystkim muzyki Chopina i innych dzieł muzyki polskiej oraz uzupełnia luki w polskiej fonografii wydając świetne płyty - pamiątki festiwalu, które trafiają do międzynarodowego obiegu.
Szeroki repertuar, sławne nazwiska
"Chopin i jego Europa i reszta świata" - pod takim hasłem odbywa się tegoroczny festiwal. - Ten drugi człon wskazuje na to, że oferta programowa została po prostu rozszerzona. Rozszerzona o barok, a nawet późny renesans. Koniec końców jeśli widzimy, że na festiwalu "Chopin i jego Europa" możemy posłuchać Psalmów Gomółki, to widać to o czym mówię. Ale to nie tylko w tę stronę, bo tak samo w stronę współczesności. Jestem bardzo szczęśliwy, że Jerzy Maksymiuk po raz pierwszy pozwoli właśnie na naszym festiwalu wysłuchać jego Koncertu fortepianowego z udziałem Janusza Olejniczaka - wyznał Stanisław Leszczyński.
W Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, bazylice św. Krzyża oraz na Zamku Królewskim zagrają pianiści z całego świata. Wśród nich m.in. Kate Liu, Eric Lu, Yulianna Avdeeva, Bruce Liu czy Garrick Ohlsson, a także artyści z Polski: Ewa Pobłocka, Piotr Paleczny, Krzysztof Jabłoński, Szymon Nehring i Tomasz Ritter.
50:06 Dwójka cafe muza 18.08.2024.mp3 Stanisław Leszczyński o jubileuszowej, 20. odsłonie festiwalu "Chopin i jego Europa" (Cafe "Muza"/Dwójka)
Stanisław Leszczyński to teoretyk muzyki, krytyk, publicysta, menadżer, pedagog. Szef działu muzyki klasycznej w Polskich Nagraniach (1979-1981), konsultant programowy Filharmonii Narodowej (1988-1991), dyrektor Nagrań Muzycznych Polskiego Radia (1991-1994) współtwórca i pierwszy dyrektor Studia koncertowego S-1 (obecnie im. Witolda Lutosławskiego).
Festiwal "Chopin i jego Europa" to jego pomysł
Jest pomysłodawcą, redaktorem i wydawcą płyt z muzyką polską z udziałem m.in. Artura Rubinsteina, Marthy Argerich, Fou Ts'onga, Stanisława Skrowaczewskiego i Jerzego Maksymiuka. W końcu: twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
Stanisław Leszczyński otrzymał Nagrodę Specjalną ministra kultury i dziedzictwa narodowego za szczególny wkład w jubileusz 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadziła: Róża Światczyńska
Gość: Stanisław Leszczyński (dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa", wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)
Data emisji: 11.08.2024
Godz. emisji: 12.00
pg