Kontrowersje na festiwalu filmowym w Wenecji. "Pierwszy raz od kilkunastu lat wycofano film z pokazów"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 13:47
- W pierwszej części festiwalu żyjemy nie tyle jakością filmów, które tutaj oglądamy, co wydarzeniami rozgrywającymi się w ramach festiwalu. Pierwszy raz od 14 lat zdarzyło się coś takiego, że wycofano film z pokazów - relacjonował Artur Zaborski, dziennikarz i krytyk filmowy, z trwającego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Kontrowersje na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji
Kontrowersje na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w WenecjiFoto: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
  • Trwa 81. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji.
  • Organizatorzy zdecydowali się na wycofanie jednej z produkcji - oficjalnym powodem jest niejasność co do praw autorskich do scenariusza.
  • Festiwal krytykowany jest także za zbytnie skupienie się na gwiazdach, a nie na promocji jakościowego kina.

28 sierpnia rozpoczął się 81. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Podczas tego wydarzenia swoje najnowsze produkcje pokażą znakomici reżyserzy z całego świata, m.in. Pedro Almodovar czy Luca Guadagnino. Na razie jednak nie filmy zajmują dziennikarzy, ale decyzje organizatorów festiwalu. 

Wycofany film na festiwalu w Wenecji

Jedną z nich jest nieczęsto spotykana decyzja o wycofaniu filmu, który wcześniej został przyjęty na festiwal. - Chodzi o film twórczyni z Gruzji Rusudang Durice, która miała pokazać swój kolejny film - "Ancyk". Produkcja została przyjęta i zakwalifikowana na festiwal. W Gruzji się cieszono, ale nagle okazało się, że festiwal nie pokaże filmu - opowiedział Artur Zaborski.

Nieoficjalne informacje nie idą w parze z oficjalnym powodem, dla którego organizatorzy zdecydowali się wycofać tę produkcję. - Wszystko przez to, że władze festiwalu nie są pewne czy sytuacja scenariuszowa tego filmu jest czysta. Czy prawa do scenariusza rzeczywiście są przy scenarzyście i reżyserce. Cały festiwal plotkuje o tym, że to zasłona dymna. W rzeczywistości ma chodzić o to, że jedna z firm produkcyjnych zaangażowana w powstanie filmu to rosyjska firma - zdradził dziennikarz.

Priorytety na festiwalu w Wenecji

Wycofanie filmu to niejedyna kontrowersja na tegorocznym festiwalu. - Pojawiły się także oskarżenia wobec festiwalu o to, że zamiast promować jakościowe kino i skupiać się na jak najlepszej selekcji, skupia się na ściągnięciu na festiwal największych gwiazd - powiedział Artur Zaborski.

- Zamiast rozmów o jakości kina mamy dyskusje o sukience Nicole Kidman czy garniturze Antonio Banderasa - dodał.


Posłuchaj
11:12 PR2 2024_09_02-08-10-42.mp3 Artur Zaborski o festiwalu filmowym w Wenecji (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Artur Zaborski (dziennikarz, krytyk filmowy)

Data emisji: 2.09.2024

Godz. emisji: 8.10

dz/kmp

Czytaj także

43. Festiwal "Młodzi i Film". "Chodzi nam nie tylko o metrykę, ale młode spojrzenie na kino" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 12:23
Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie to okazja dla młodych twórców na pokazanie swoich umiejętności i nowego spojrzenia na kino. W "Poranku Dwójki" o wydarzeniu i tym, co będziemy mogli na nim zobaczyć opowiedział jego dyrektor medialny - Krzysztof Kwiatkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Zamachowski z nagrodą za niepokorność na festiwalu Tofifest. "Nie zawsze jest szampan"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 18:04
W Toruniu zakończył się 22. Festiwal Filmowy Tofifest. W programie były pokazy filmów oraz spotkania z ich autorami. Zbigniew Zamachowski, który był jurorem na festiwalu, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia m.in. o swoich refleksjach na temat pokory. Ocenił również poziom filmów na tegorocznym festiwalu w Toruniu.
rozwiń zwiń