"Pod wulkanem" polskim kandydatem do Oscara. "Damian Kocur ma określony język filmowy"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 09:40
- Było dla nas ważne, by zaproponować członkom Amerykańskiej Akademii Filmowej tytuł, który jest oryginalny i w swojej formie pokazuje, że mamy do czynienia z reżyserem, który doskonale wie, co to znaczy reżyseria - mówiła Grażyna Torbicka, członkini Komisji Oscarowej.
Pod wulkanem Damiana Kocura polskim kandydatem do Oscara
"Pod wulkanem" Damiana Kocura polskim kandydatem do OscaraFoto: PAP/Radek Pietruszka

"Pod wulkanem" Damiana Kocura to opowieść, która dotyka współczesnych problemów: uchodźstwa i wojny. Opowiada o ukraińskiej rodzinie, która w lutym 2022 roku spędza wakacje na Teneryfie. Tuż przed powrotem do domu okazuje się, że ich lot został odwołany.


Posłuchaj
05:57 Poranek Oscar 2024_09_19-07-18-58.mp3 "Pod wulkanem" Damiana Kocura polskim kandydatem do Oscara (Poranek Dwójki)

Film o wojnie bez jednego wystrzału

- To jest film o wojnie, chociaż nie ma tam ani jednego wybuchu rakiety, ani jednego wystrzału czy zdjęć z frontu - mówił Mikołaj Lizut, współproducent. - To historia o rodzinie Kowalenków. Właściwie jest to koniec ich wakacji, a kiedy mają wracać do Kijowa, to jest właśnie 24 lutego 2022 roku. Do Kijowa nic nie leci, więc w ciągu 1 sekundy stają się uchodźcami.

W filmie "Pod wulkanem" śledzimy kolejnych 8 dni, które rodzina spędza na tropikalnej wyspie, w oczekiwaniu na to, co dalej. - Oni są w pełnej świadomości, co dzieje się z ich rodzinami i przyjaciółmi. W ich kraju trwa pełnoskalowa wojna, a dookoła na wyspie karnawał. Bo luty to taki moment na Wyspach Kanaryjskich, gdzie jest czas karnawału, gdzie jest ciepło. A oni są tam zdruzgotani - opowiadał Mikołaj Lizut.

Czytaj też:

"Pod wulkanem" polskim kandydatem do Oscara

Jak zdecydowała Komisja Oscarowa, "Pod wulkanem" w reżyserii Damiana Kocura będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Wśród filmów, które oceniała 11-osobowa komisja, pod przewodnictwem reżysera Pawła Pawlikowskiego, znalazły się też takie produkcje, jak "Kos" Pawła Maślony, "Migun" Jana P. Matuszyńskiego czy "Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Jednak to film Damiana Kocura zwyciężył. Jak tłumaczyła członkini komisji, dyskusja była intensywna.

- Damian Kocur odniósł wiele sukcesów na międzynarodowych festiwalach. Pierwszym filmem pt. "Chleb i sól" pokazał, że ma swój określony język filmowy, ma swój charakter filmowego pisma. W filmie "Pod wulkanem" on to rozwija. Tematyka, którą porusza, czyli wojny w Ukrainie, jest przedmiotem wielu filmów. Jednak on pozostał wierny swojemu sposobowi patrzenia na świat, na relacje międzyludzkie. To jest w jego myśleniu oryginalne i pokazuje jego ogromną wrażliwość - tłumaczyła Grażyna Torbicka.

97. gala Oscarów odbędzie się w nocy z 2 na 3 marca 2025 roku.

***

Rozmawiała: Martyna Podolska

Data emisji: 19.09.2024

Godzina emisji: 7.20

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

am/wmkor/pg

Czytaj także

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 17:30
- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radosław Piwowarski: moje filmy oddają mój zachwyt nad światem

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 13:00
- Moja mama była artystką malarką i w jednym wywiadzie powiedziała: ja swoim malarstwem oddaję swój zachwyt nad światem. To samo mógłbym powiedzieć o sobie i swoim filmach. To wszystko zawdzięczam mojej mamie. Urodziłem się pod szczęśliwą gwiazdą - mówił w Dwójce reżyser Radosław Piwowarski.
rozwiń zwiń