Długa i kręta droga do powstania siedziby NOSPR w Katowicach. Jakie problemy trzeba było pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 19:49
Katowice to miasto, które może poszczycić się największą salą koncertową w Polsce, czyli siedzibą NOSPR. Jednak na początku XXI wieku jej powstanie nie było tak oczywiste. O problemach i drodze do powstania siedziby NOSPR opowiedzieli w Programie 2 Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa (wieloletnia dyrektor NOSPR) i Piotr Uszok (były prezydent Katowic).
Audio
  • Piotr Uszok o drodze do powstania siedziby NOSPR (Wybieram Dwójkę)
  • Joanna Wnuk-Nazarowa o NOSPR (Wybieram Dwójkę)
Siedziba NOSPR w Katowicach ma już 10 lat
Siedziba NOSPR w Katowicach ma już 10 latFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Największa sala koncertowa w Polsce i jedna z najdoskonalszych pod względem akustycznym na świecie. Najpotężniejsze w kraju studio nagraniowe. Architektura, która zachwyca, ale nie tworzy dystansu... Świętujemy 10-lat siedziby NOSPR.


Posłuchaj
15:45 _PR2 (mp3) 2024_10_04-16-42-12.mp3 Piotr Uszok o drodze do powstania siedziby NOSPR (Wybieram Dwójkę)

 

Ciężkie czasy i rozwój miasta

Siedziba NOSPR, która wciąż imponuje powstała w czasie, kiedy prezydentem Katowic był Piotr Uszok. Urząd ten objął w 1998 roku. - Był to czas zamykania kopalń, wielkiej transformacji górnictwa, hutnictwa, protesty. To był trudny czas i nie było koncepcji co zrobić z różnymi terenami. Przyświecało nam to, żeby nie sprzedawać tych terenów, ale przygotować pod pewne funkcje w przyszłości - opowiedział.

- Konkretne pomysły zrodziły się dopiero w 2006 roku, kiedy zakończyliśmy przebudowę podstawowej infrastruktury miasta. Wtedy przyszedł czas, aby pomyśleć nad sprawami bardziej ambitnymi. Nie ukrywam, że nasze działania skoncentrowały się na kulturze i był to chyba dobry wybór - przyznał Piotr Uszok.

Odbiór inwestycji przez mieszkańców

Były prezydent Katowic wyjawił, że budowa siedziby NOSPR nie była priorytetem w oczach mieszkańców. - Kiedy przygotowywaliśmy się już do bardzo konkretnych prac projektowych i organizacyjnych przeprowadziłem badania opinii społecznej. Chcieliśmy się dowiedzieć czy w ogóle ten kierunek rozwoju miasta jest akceptowalny - zdradził.

- Podaliśmy 10 najważniejszych inwestycji, które zdaniem mieszkańców powinny być najszybciej realizowane. Wymieniliśmy oczywiście dworzec, stadion GKS, rynek, parkingi. Po kilkunastu miesiącach promocji nowych obiektów które miały powstać, włączyliśmy je także na listę. Poziom akceptacji dla dworca był na poziomie 60 proc., stadionu 40 proc., ale dla NOSPR na poziomie 4,6 proc. Byłem przerażony, ale podjąłem decyzję, że będę to realizował - przyznał Piotr Uszok.


Posłuchaj
11:39 _PR2 (mp3) 2024_10_04-17-45-34.mp3 Joanna Wnuk-Nazarowa o NOSPR (Wybieram Dwójkę)

 

Śląscy muzycy

Joanna Wnuk-Nazarowa była dyrektorem NOSPR przez 18 lat (2000-2018). Po objęciu tego stanowiska jej priorytetem było zadbanie o muzyków. - Wspaniali muzycy cały czas uważali, że są niedocenieni. Wszystko jest dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia i może dla Poznania, ale na pewno nie dla Katowic. Mieli rację o tyle, że ich zarobki niewiele odbiegały od tych w lokalnych filharmoniach, a zdecydowanie odbiegały np. od poziomu Filharmonii Narodowej - powiedziała.

- Moim pierwszym celem było doprowadzenie do tego, żeby ich byt się poprawił i to się udało. Zostaliśmy wpisani do rejestru ministra i znaleziono sposób na współprowadzenie przez Polskie Radio i miasto Katowice - dodała.

Nowa siedziba NOSPR

Okazało się, że współprowadzenie tej instytucji było kluczowe. - Pierwszym zadaniem było to, żeby pozbyć się kompleksów. Ciągle była jednak fatalna akustyka i ciągle kątem u kogoś. Wtedy pojawiła się możliwość sięgnięcia po grant z Unii Europejskiej - opowiedziała.

Czytaj także:

- Zanim powstał ten budynek, pan Yasuhisa Toyota - fenomenalny akustyk, zaprosił mnie i moją zastępczynię do nowo wybudowanej Sali Radia i Telewizji w Kopenhadze (…) Piękna sala, z kaskadami liści jesiennych kolorów, spadające fotele, fenomenalna akustyka. Weszliśmy potem na zaplecze a tam prymitywne mebelki, płyty pilśniowe zwisające z sufitu i niepomalowane. Ten numer na Śląsku by nie przeszedł. Zapewniam, że u nas równie pięknie jest na zapleczu - podkreśliła honorowa obywatelka Katowic.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Joanna Wnuk-Nazarowa i Piotr Uszok

Data emisji: 4.10.2024

Godz. emisji: 16.45

dz

Czytaj także

Marin Alsop: praca z NOSPR świetnie się układa

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 21:30
- Czuję, że orkiestra docenia moją obecność, publiczność żywo reaguje, mamy wspaniałe możliwości pojawiania się na radiowej antenie - mówiła w Dwójce Marin Alsop, dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W piątek (9.02) maestra poprowadziła koncert pt. "Latynosi i herosi", który był transmitowany w Programie 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: pokochałam Śląsk i Katowice

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 14:00
- Byłam przez osiemnaście lat związana z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a tu nagle Filharmonia Śląska od pewnego czasu się mną intensywnie zajmuje. Myślę, że to jest takie uhonorowanie tego wkładu mojego w ogóle w kulturę Katowic - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa. To właśnie w Katowicach obchodziła niedawno swoje 75. urodziny.
rozwiń zwiń