Niezobowiązująco i niedzielnie. Orchestra Baobab

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 14:00
Orkiestra Baobab, która powstała 50 lat temu w Dakarze w Senegalu, jest moim zdaniem jednym z najciekawszych fenomenów muzyki Afryki Zachodniej. Grupa rozpoczęła swoją działalność w klubie o nazwie Baobab (stad nazwa zespołu) i od początku wpisywała się w nurt niezwykłej popularności melodii i rytmów kubańskich w krajach Afryki Zachodniej. 
Orchestra Baobab, Dakar, 2021 r.
Orchestra Baobab, Dakar, 2021 r.Foto: Kuba Borysiak

To właśnie połączenie rdzennych tradycji takich jak Wolof, Mande i Fulani z tradycyjnym kubańskim son stworzyło ich legendę. Od początku lat 70. aż do roku 1987 nagrali ponad dwadzieścia albumów. Orkiestra Baobab stała się jednym z najpopulrniszjych zespołów Senegalu! Pod koniec lat 80. jednak w musieli pogodzić się z dominacją muzyki mbalax której królem stał się słynny Youssou N'Dour . Zespół zawiesił swoja działalność na piętnaście lat, jednak dzięki wytwórni Word Circus i jej charyzmatycznemu producentowi Nickowi Goldowi ich legend pozostała żywa. W 2001 roku pojawiła się nowa płyta zatytułowana Specialist in All Styles. Artyści już w nowym składzie zaczęli ponownie koncertować, tym razem głównie w Europie,. Stali się szczególnie popularni w Wielkiej Brytanii. Kolejne nowe płyty to: Made in Dakar (2007) and Tribute to Ndiouga Dieng (2017). Orkiestra Baobab wciąż grywa w klubach i restauracjach w Dakarze (sic!) Ale także inswysywnie koncertuje po świecie, w tym roku byli min.: w Polsce na Festiwalu Globaltica, koncertowali także 27 lipca w Krems w Austrii na Festiwalu Glatt und Verkhert i to właśnie tego występu posłuchamy w audycji Słuchaj Świata.

***

Na audycję Słuchaj świata - w niedzielę (6.10) o godz. 17.00 zaprasza Kuba Borysiak.

Zobacz więcej na temat: folk
Czytaj także

Dzięki szkołom tradycji wraca życie do wiejskich remiz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 16:27
- Idea jest taka, że skoro bierzemy skądś muzykę, to próbujemy również ożywić miejsce, w którym żyją ludowi śpiewacy, tancerze, muzycy. To od nich czerpiemy wiedzę - o pomysłach na ożywienia kultury tradycyjnej opowiadał skrzypek Janusz Prusinowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkocką muzykę ukształtował krajobraz i pogoda

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 17:12
- Ta muzyka daje wrażenie zakotwiczenia w gruncie, nie ma w niej tego pędu do jakiejś kulminacji, jest bardzo statyczna - mówił w Dwójce muzyk Maciej Rychły, współtwórca spektaklu z pieśniami gaelickimi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Litwie - skarbnica polskich pieśni historycznych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 15:51
- Oni zachowali więcej pieśni o tematyce patriotycznej niż my tutaj w Polsce - wspominała swoją litewską wyprawę z 1992 roku Maria Baliszewska.
rozwiń zwiń