Czy starość oznacza mądrość?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2024 00:00
Gościem "Rachunku myśli" był prof. Piotr Domeracki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a tematem - starość. Tradycyjnie kojarzona jest z doświadczeniem i mądrością, ale też mniejszą sprawnością fizyczną, a z czasem również intelektualną oraz kłopotami zdrowotnymi.
Starość kojarzona jest z doświadczeniem i mądrością, ale tempo zmian techniczno-społeczno-obyczajowych w ciągu ostatnich 200 lat powoduje jednak, że dawne doświadczenia potrafią okazać się kompletnie nieprzystające do współczesnego świata
Starość kojarzona jest z doświadczeniem i mądrością, ale tempo zmian techniczno-społeczno-obyczajowych w ciągu ostatnich 200 lat powoduje jednak, że dawne doświadczenia potrafią okazać się kompletnie nieprzystające do współczesnego świataFoto: MAYA LAB/Shutterstock

Tempo zmian techniczno-społeczno-obyczajowych w ciągu ostatnich dwustu lat powoduje jednak, że dawne doświadczenia okazują się niejednokrotnie kompletnie nieprzystające do współczesnego świata.

Zwiększająca się długość życia odbija się zaś w znaczący sposób w strukturze społeczeństw Zachodu, prowadząc do rozmaitych wyzwań ekonomicznych, społecznych, prawnych i etycznych.


Posłuchaj
54:57 _PR2 (mp3) 2024_10_12-23-00-07.mp3 Prof. Piotr Domeracki o starości (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Piotr Domeracki (UMK w Toruniu)

Data emisji: 12.10.2024

Godz. emisji: 23.00

pg/am/dz/wmkor

Czytaj także

Kłamstwo - czasem próbuje coś chronić, częściej niszczy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2024 16:00
Różni się od prawdy jedynie tym, że nią nie jest. Czasem próbuje ochronić coś cennego, znacznie częściej jednak to niszczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rodzaje życzliwości". Yorgos Lanthimos i pozbawiona życzliwości diagnoza współczesności

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 21:00
- Tytułowa życzliwość jest tu potraktowana z bardzo jadowitą ironią. Jeżeli już w ogóle mamy do czynienia z czymś do niej podobnym, to jest to jakiś rodzaj poprawności, a normalne relacje międzyludzkie stają się narzędziem czyjegoś interesu - mówił w Dwójce dr Grzegorz Brzozowski, socjolog i filmowiec, o nowym obrazie Yorgosa Lanthimosa pt. "Rodzaje życzliwości".
rozwiń zwiń