Filia Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku rozpoczęła działalność w 1974 roku. Pomysłodawcą i twórcą placówki był Krzysztof Rau.
15:00 Dwójka zapiski 7.10.2024.mp3 Wspomnienia prof. Marty Rau, córki założyciela filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku - Krzysztofa Raua (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
14:45 Dwójka zapiski 8.10.mp3 Prof. Marek Waszkiel o filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
15:04 Dwójka zapiski 9.10.2024.mp3 Wspomnienia prof. Piotra Damulewicza, absolwenta filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
14:33 Dwójka zapiski 10.10.2024.mp3 Wspomnienia prof. Wiesława Czołpińskiego - absolwenta Wydziału Sztuki Lalkarskiej, a dziś rektora całej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
14:43 Zapiski ze współczesności 2024_10_11-12-45-11.mp3 Wspomnienia dr. hab. Jacka Malinowskiego - absolwenta szkoły, dziś dyrektora Białostockiego Teatru Lalek (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Początek pełen zawirowań
- Wtedy istniała w Polsce jedna szkoła lalkarska, we Wrocławiu. Z Białegostoku do Wrocławia jest daleko, więc tacie się zamarzyło, żeby mieć coś tutaj na miejscu. Pierwszy pomysłem było założenie studium przy Białostockim Teatrze Lalek. Były dosyć długie wymiany listów pomiędzy Ministerstwem Kultury a wojewodą białostockim i wszystko było na dobrej drodze. Wiosną 1974 roku ogłoszono więc nabór do mającego powstać studium, egzaminy miały odbyć się w czerwcu... - wspominała prof. Marta Rau.
Czytaj także:
Tymczasem zmieniła się polityka oświatowa i Ministerstwo Kultury wycofało swoją zgodę na utworzenie studium lalkarskiego. - W swojej książce tata opisuje burzliwą wymianę zdań z panią z ministerstwa we foyer teatru w Bielsku-Białej, gdzie odbywał się festiwal. Pani krzyczała, że studium nie może powstać, na co tata odpowiadał, że musi powstać, bo nadeszło ponad 80 zgłoszeń od kandydatów - kontynuowała aktorka lalkarka i reżyserka.
Krzysztof Rau postawił na swoim
Ostatecznie jednak egzaminy i tak się odbyły. - Tata nie wyobrażał sobie, żeby odesłać z kwitkiem te 80 osób, które już zdecydowały się aplikować. Myślę sobie, że to właśnie, że przedłożył on interes tych młodych ludzi nad interes swój czy też interes państwa, jest bardzo znaczące, ponieważ zawsze najważniejsi byli dla niego ludzie. Również jak chodzi o Akademię Teatralną, zawsze na pierwszym miejscu stawiał studentów i ich dobrostan - podkreślała prof. Marta Rau.
Pierwszy rocznik Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku (d. Wydział Lalkarski)
Szkoła zaczynała działalność w kilku wynajmowanych salach, by już po kilku latach stać się kolebką lalkarstwa w Polsce. Obecnie Wydział Sztuki Lalkarskiej mieści się w centrum Białegostoku, w obszernym, secesyjnym gmachu, w którym zachowały się fragmenty dekoracji z początku XX wieku. Oprócz sal wykładowych, sal ćwiczeń aktorskich i lalkowych, pracowni teatralnych, plastycznych i muzycznych, auli, biblioteki, pracowni technicznych i warsztatów szkolnych, swoją siedzibę ma tam Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego.
Jego scena to nie tylko miejsce prezentacji studenckich, ale także miejsce spotkań z ciekawymi zjawiskami we współczesnym świecie teatru lalek.
Swoimi wspomnieniami związanymi z początkiem powstawania instytucji w Dwójkowym cyklu dzielili się również profesorowie uczelni:
- prof. Marek Waszkiel - historyk teatru lalek,
- prof. Piotr Damulewicz - student z indeksem nr 1, absolwent szkoły,
- prof. Wiesław Czołpiński - absolwent szkoły, dziś rektor całej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza,
- dr hab. Jacek Malinowski - absolwent szkoły, dziś dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowała: Maria Czok
Daty emisji: 7-11.10.2024
Godz. emisji: 12.45
pg/wmkor