"Król Warmii i Saturna" i "Szesnaście na Bourbon". Historie na granicy prawdy i fikcji

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2024 12:30
W naszym literackim kąciku powracamy do prozy polskich pisarzy. W "Czytelni" razem z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą omówiliśmy powieść Joanny Wilengowskiej pt. "Król Warmii i Saturna", a także najnowszą książkę Bartosza Sadulskiego - "Szesnaście na Bourbon".
W Czytelni omawiamy powieści Król Warmii i Saturna i Szesnaście na Bourbon
W "Czytelni" omawiamy powieści "Król Warmii i Saturna" i "Szesnaście na Bourbon"Foto: Mat. pras.

Joanna Wilengowska - "Król Warmii i Saturna" 

Historia rozgrywa się na jedenastym piętrze olsztyńskiego wieżowca z wielkiej płyty, w drodze do sklepu, w kuchni, przy stole. Rozgrywa się dziś, wczoraj, kilkadziesiąt lat temu. Opowiadana jest po polsku, niemiecku, warmińsku. Z żalem, nostalgią, humorem, z miłością. Z dyskretnym pośpiechem, bo czas nieubłaganie dobiega końca i wkrótce może być już zu spät.

Posłuchaj
30:03 Dwójka czytelnia 19.10.2023.mp3 Joanna Wilengowska "Król Warmii i Saturna", Bartosz Sadulski "Szesnaście na Bourbon" (Czytelnia/Dwójka) 

Ojciec. Król Warmii i Saturna, Strażnik Mitów i Pieczęci, Gbur z Gburów. Warmjok fest, w którym stężenie warmińskości nasila się z wiekiem. Jego królestwo zamieszkują duchy przeszłości, a pamięć jest ciężka od krzywd jak burzowa chmura, jednak przez mgłę zapomnienia przebijają się także pogodne wspomnienia, zadziorne wierszyki, dziecięce piosenki.

Czytaj też: "Król Warmii i Saturna". Joanna Wilengowska w trzech językach

Córka. Choć jako jedna ze stu czterdziestu ośmiu osób w ostatnim spisie powszechnym zadeklarowała narodowość warmińską, wciąż stara się zrozumieć, czym jest dla niej mała ojczyzna, którą składa z okruchów wspomnień ojca, z własnego węszenia, podsłuchiwania, tropienia śladów.

Bartosz Sadulski - "Szesnaście na Bourbon"

To powieść szkatułkowa, historia w duchu powieści płaszcza i szpady.  

W 1673 roku ze szpitala Salpêtrière w Paryżu zostaje uprowadzonych 16 kobiet. Z polecenia króla Ludwika XIV mają dopłynąć okrętem "Dunkerquoise" na wyspę Bourbon, by wyjść za mąż za francuskich kolonistów. Zagadkowe tożsamości i często kontrowersyjne losy Francuzek sprawiają, że tak daleka podróż okazuje się dla nich szansą, a nie zagrożeniem.

Pod dowództwem despotycznego kapitana na statku płyną między innymi zdziwaczały misjonarz Jean, podejrzana heretyczka Beli, diaboliczny kot Lucjan czy nastoletnia Françoise Châtelain (która ponoć umarła w 1661 roku…). Podróżni w drodze do celu zatrzymają się w portach Teneryfy, Wysp Zielonego Przylądka i Madagaskaru. Czy jednak wszystkim uda się przetrwać tę daleką i niebezpieczną wyprawę?

[powyższe opisy książek pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

Data emisji: 19.10.2024

Godz. emisji: 12.00

am/pg

Czytaj także

Wyróżnienie, które staje się wyzwaniem. Aleksandra Tarnowska, laureatka Nagrody Kościelskich

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 15:00
Aleksandra Tarnowska została wyróżniona Nagrodą Kościelskich za swój powieściowy debiut, książkę "Wniebogłos". Nagrodę mogą otrzymać jedynie pisarze, poeci i krytycy, którzy nie ukończyli jeszcze 40. roku życia. Jak podkreśla pisarka, emocje związane z nagrodą są dla niej trudne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podczas wojny uruchomił sygnał Warszawy II. Później stał się ikoną kabaretu. Wspomnienie Jerzego Wasowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 16:15
Dżentelmen, samouk, radiowiec i geniusz. Przed wojną pracował jako inżynier Polskiego Radia. To właśnie on był odpowiedzialny za uruchomianie sygnału nadawczego Warszawa II. W czasach powojennych stał się ikoną polskiego kabaretu, rozśmieszając i bawiąc do łez całe pokolenia. Jaki był Jerzy Wasowski? 
rozwiń zwiń