Festiwal "Generator Nadziei" w Gardzienicach. Teatr, taniec i sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 18:36
W Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice rozpoczął się 11. Międzynarodowy Festiwal "Generator Nadziei". To interdyscyplinarne wydarzenie, w którego centrum znajdują się teatr, taniec i… sztuczna inteligencja.
Oficyna dworska z XVII w. w Gardzienicach, w której znajduje się Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice
Oficyna dworska z XVII w. w Gardzienicach, w której znajduje się Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice"Foto: Krzysztof Chojnacki/East News

"Klasyka - Taniec - Sztuczna Inteligencja" - to hasło tegorocznej odsłony festiwalu "Generator Nadziei", organizowanego przez Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice. Wydarzenie odbywa się już po raz 11., a wśród artystów, których można będzie zobaczyć, znalazły się takie nazwiska, jak: Leszek Bzdyl z Dada von Bzdülöw, Debjaya Sarkar - mistrzyni tańca Kathak z Indii, czy Jose Agudo - mistrz flamenco.

Posłuchaj
05:07 Wybieram Dwójkę Gardzienice 2024_10_17-16-50-16.mp3 Anna Maria Dąbrowska o 11. Międzynarodowym Festiwalu "Generator Nadziei" (Wybieram Dwójkę)

Teatr, taniec i sztuczna inteligencja

"Generator Nadziei" to spotkanie różnych dyscyplin, w tym tańca, który - jak podkreślają organizatorzy - jest odpowiedzią na to, co w tej chwili jest potrzebne kulturze. - Zaprosiliśmy różne oblicza tego tańca: teatry tańca, artystów solowych i projekty eksperymentujące na pograniczu sztucznej inteligencji, ruchu i teatru.

Jednym z głównych tematów jest również sztuczna inteligencja, która staje się nieodzownym elementem teatru. - W teatrze wplatamy ją w dialog. Zapraszamy do dyskusji, żeby sprawdzić, czy to sztuczna inteligencja zawładnie nami czy my nią, i w jaki sposób można współtworzyć z nią na scenie, w życiu, w sztuce i komunikacji - mówiła Anna Maria Dąbrowska, kuratorka wydarzenia.

Czytaj też:

Wśród projektów, które eksperymentują na pograniczu ruchu i technologii AI, jest m.in. kolektyw Tonący Cyrk Charliego Printscreena i ich "CyberWill". 

- Artyści będą występować niejako pod dyktando "sztucznego" Williama Szekspira. Kuratorka tego projektu Zuzanna Kaspszyk zaprogramowała sztuczną inteligencję tak, żeby ona na żywo prowadziła dialog na scenie. Inny projekt to spotkanie na platformie Zoom, na którym połączy się z nami dr Joanna Górowska. Stworzyła ona swoje alter ego, które będzie z nią dialogować na tematy zaangażowane społecznie. Zrobi to w sposób performatywny, bo nie jest w stanie przewidzieć, ile jej awatarka będzie w stanie się nauczyć - opowiadała kuratorka festiwalu.

Eksperymenty i klasyka

Na festiwalu "Generator Nadziei" nie zabraknie też tradycyjnej formy teatralnej. Teatr Klasyki Polskiej razem z Jarosławem Gajewskim zdradzą, jak pracuje się współcześnie nad spektaklem. - Zmierzymy się z tekstem "Tymon Ateńczyk" Williama Szekspira. To nie będzie spektakl, tylko pokaz warsztatowy, próba otwarta, w której aktorzy mają swoje role, ale dopiero się do nich przymierzają. Jestem ciekawa, jak ten eksperyment próby otwartej wybrzmi w Gardzienicach - powiedziała Anna Maria Dąbrowska.

Festiwal potrwa do niedzieli, 20 października, a towarzyszyć mu będą wystawy, projekcje filmów, a także spacer po Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice. - W sobotę Agata Hrycaj oprowadzi gości i opowie historię całego kompleksu parkowego. Zapraszamy więc zarówno na to zorganizowane oprowadzanie, jak i samodzielne delektowanie się tymi przestrzeniami.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

***

Rozmawiała: Grażyna Lutosławska

Gość: Anna Maria Dąbrowska (kuratorka festiwalu "Generator Nadziei")

Data emisji: 17.10.2024

Godzina emisji: 17.15

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

am

Czytaj także

Festiwal Generator Nadziei. Włodzimierz Staniewski: pomału żegnam się z Gardzienicami

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 10:21
- Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" się "metamorfozuje", przekształca. Będzie zmieniał trochę formułę, nie będzie pod moim "dyktatorskim" zarządzaniem, tak jak to było dotychczas. Będzie bardziej uwspólnotowiony - mówił w Dwójce Włodzimierz Staniewski, reżyser i twórca ośrodka. W czwartek (12.10) w Lublinie startuje festiwal "Generator Nadziei".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukochane miejsce na ziemi Krzysztofa Pendereckiego. Arboretum w Lusławicach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 16:01
To było jego ukochane miejsce na ziemi. Nie tylko w nim odpoczywał, ale też komponował swoje dzieła i sadził ukochane drzewa. Słynne Arboretum Krzysztofa Pendereckiego wciąż zachować. W tym roku mija 50 lat od zakupu dworu przez kompozytora wraz z otaczającym go parkiem.
rozwiń zwiń