Digitalizacja dziedzictwa. Między innowacją a fragmentacją danych

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 19:33
Nowe technologie przychodzą z pomocą również w ochronie dziedzictwa kulturowego. Dzięki rozwojowi specjaliści mogą, jak nigdy dotąd, m.in. dokumentować zabytki. Jednak wraz z rosnącymi możliwościami pojawiają się problemy związane z wykorzystywaniem tych danych. Takimi zagadnieniami zajmą się uczestnicy konferencji "Ether - Eternal Heritage".
Audio
  • Karol Czajkowski o konferencji Eternal Heritage (Wybieram Dwójkę)
Ochrona dziedzictwa wspierana jest przez nowe technologie
Ochrona dziedzictwa wspierana jest przez nowe technologieFoto: Shutterstock/Summit Art Creations

Uczestnicy międzynarodowej konferencji "ETHER - Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo" pochylą się nad kilkoma zagadnieniami związanymi z nowymi technologiami, które wykorzystywane są m.in. przy dokumentowaniu dziedzictwa kulturowego. Jednym z takich zagadnień jest brak jednej bazy danych, do których trafiałyby zgromadzone informacje.

Posłuchaj
10:55 _PR2 (mp3) 2024_10_29-16-34-18.mp3 Karol Czajkowski o konferencji Eternal Heritage (Wybieram Dwójkę)

 

Nowoczesne technologie

Nowoczesne technologie wkroczyły w wiele dziedzin życia i nauki. Karol Czajkowski wyjaśnił, że nie inaczej jest w przypadku dziedzictwa kulturowego. - Pojawienie się scanningu laserowego pozwoliło nam np. inaczej spojrzeć na badania architektoniczne. Na precyzyjne dokumentowanie. Bez tego nie byłaby możliwa precyzyjna dokumentacja - powiedział.

- Poza sferą techniczną i technologiczną spotkanie na tej konferencji będzie służyło także wykorzystywaniu tych danych. W jaki sposób możemy je analizować czy angażować technologię do ochrony dóbr kultury - dodał.

Dyskusje na konferencji

Konferencja Eternal Heritage cieszy się dużym zainteresowaniem. Karol Czajkowski zdradził, że jednym z tematów, nad którym będą zastanawiali się jej uczestnicy, jest problem baz danych. Nowe technologie ułatwiają i umożliwiają dokumentowanie naszej spuścizny, jednak nie ma nadal miejsca, które by wszystkie te dane gromadziło. - Będziemy rozmawiać o tym, czy jesteśmy gotowi jako państwo do budowania wspólnego repozytorium takich danych, żeby każdy mógł z nich korzystać. W wielu ośrodkach takie dane powstają. Czy to na uczelniach, czy w przedsięwzięciach prywatnych, czy podczas prac konserwatorskich - wyjaśnił.

- Takie repozytoria powinny powstawać. W ich kontekście zastanawiamy się, jak zbudować bazy danych, aby korzystanie z takich materiałów mogło być ułatwione - zaznaczył.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Karol Czajkowski (zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa)

Data emisji: 29.10.2024

Godzina emisji: 16.30

dz/wmkor

Czytaj także

Michał Krzykawski o AI: utrata kontroli nad techniką grozi rozpadem społecznym

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 15:00
- Na tę chwilę nie mam absolutnie żadnej kontroli społecznej nad tym, jak te zastosowania są wdrażane, a utrata możliwości krytycznego osądu techniki jest zwiastunem rozpadu społecznego. Rozwój AI będzie zapierał dech w piersiach - mówił w Dwójce dr hab. Michał Krzykawski z Uniwersytetu Śląskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja - partner czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 07:00
Czy maszyny zastąpią ludzi w miejscu pracy, czy może staną się naszymi partnerami w twórczej współpracy? O potencjale AI i przyszłości relacji człowiek-maszyna opowiadała prof. Aleksandra Przegalińska.
rozwiń zwiń