Twórczość Ignacego Jana Paderewskiego. Dlaczego wcześniej był niedoceniany?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2024 10:31
Ignacy Jan Paderewski swoją sławę i znajomości, które zdobył podczas kariery pianisty, wykorzystał w budowaniu polskiej niepodległości. Jednak przez swoją aktywność polityczną po wojnie był marginalizowany jako kompozytor. To od pewnego czasu zaczęło się zmieniać - ocenił w Dwójce Michał Szymanowski, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego.
Ignacy Jan Paderewski
Ignacy Jan PaderewskiFoto: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych / The Library of Congress

Tegoroczna edycja festiwalu to wyjątkowa okazja, by usłyszeć wybitnych artystów z całego świata, w tym brytyjskiego pianistę Jonathana Plowrighta, uznawanego za jednego z najlepszych interpretatorów muzyki Paderewskiego. Podczas wydarzenia nie zabraknie także polskich artystów. Między innymi dzięki takim przedsięwzięciom muzyka Ignacego Jana Paderewskiego zaczęła być doceniana.


Posłuchaj
13:29 _PR2 (mp3) 2024_10_30-08-30-10.mp3 Michał Szymanowski o twórczości Ignacego Jana Paderewskiego (Poranek Dwójki)

 

Ignacy Jan Paderewski - kompozytor i pianista

Michał Szymanowski ocenił, że muzyka Ignacego Jana Paderewskiego po dłuższej przerwie zaczęła być doceniana. - Myślę, że z roku na rok coraz łaskawiej spoglądamy na twórczość Paderewskiego. Przez wiele lat był uważany za podrzędnego kompozytora. Coraz bardziej odkrywa się cechy indywidualnego języka muzycznego tego kompozytora - stwierdził.

- W kontekście tego, co działo się w jego czasach, docenia się jego twórczość. Jest wiele utworów Paderewskiego, które zasługują na wykonywanie i promowanie. Cieszę się, że jest coraz więcej dobrych wykonań i nagrań - dodał.

Promowanie muzyki

Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego przyczynę zmiany spojrzenia na dzieła Paderewskiego upatruje w zmianach politycznych w Polsce, ale również w badaniach i sięgnięciu po jego kompozycje przez innych muzyków. - Postrzeganie zmieniło się, ponieważ przed 1989 rokiem Paderewski był niewygodny. Umniejszana była jego rola w odzyskaniu niepodległości, podważano jego wielką pianistyczną karierę i nie najlepiej wypowiadano się o jego twórczości - wyjaśnił.

Czytaj także:

- Przełomowym momentem było otworzenie ośrodka Paderewskiego. Zaczęto prowadzić bardzo dużo badań i był to przyczynek do tego, żeby na jego twórczość spojrzeć szerzej. Wpływ mają także ostatnie lata. Artyści, którzy sięgnęli po jego utwory, udowodnili, że Koncert fortepianowy a-moll czy Sonata fortepianowa to znakomite utwory, które warto wykonywać. Nasz festiwal także to wspiera i chcemy popularyzować jego twórczość - podkreślił Michał Szymanowski.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Szymanowski (dyrektor artystyczny Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie)

Data emisji: 30.10.2024

Godz. emisji: 8.30

dz/wmkor

Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski. "Robił wszystko na rzecz odzyskania niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 17:00
- Już od najmłodszych lat Paderewski był świadomy swej misji, jego horyzont był daleko zarysowany. To analogia z Chopinem, który już od początku drogi artystycznej znał swoją wartość. Paderewski wiedział, że swoją sztuką ma również służyć ojczyźnie, a nie tylko zrobić karierę. Był postacią światowego formatu, zarabiał astronomiczne pieniądze, którymi się dzielił. Starał się robić wszystko na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił w Dwójce Marcin Wąsowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski - pianista, kompozytor i mąż stanu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 20:37
Światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski, który sprawie polskiej podporządkował całe swoje życie i karierę - Ignacy Jan Paderewski - jest bohaterem książki Magdaleny Majewskiej. Z autorką porozmawiamy o szczegółach powstania książki o bohaterze narodowym.
rozwiń zwiń