Chopin czy nie Chopin? Sensacyjne odkrycie budzi kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 18:14
- Tak jak współpracujący z nami muzykolog Jeffrey Kallberg twierdzi, że nie ma raczej wątpliwości, że było to pisane ręką Chopina, tak zastanawiamy się, z muzyką jakiego charakteru mamy do czynienia. Wiemy też, że bywało, że Chopin zapisywał postępy kompozytorskie swoich uczniów - mówił w Dwójce Artur Szklener, szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Jednym z pianistów, którzy sięgnęli po nowo odkryty walc jest  Tomasz Ritter
Jednym z pianistów, którzy sięgnęli po nowo odkryty walc jest Tomasz RitterFoto: Jacek Dominski/REPORTER

Nie tak dawno świat muzyczny obiegła informacja, że nieznany walc Fryderyka Chopina odkryto w zbiorach, które znajdują się w skarbcu Biblioteki i Muzeum Morgana w Nowym Jorku. Rękopis z pierwszej połowy lat 30. XIX wieku, w trakcie katalogowania nowych kolekcji, odnalazł kustosz Robinson McClellan.


Posłuchaj
20:39 Wybieram Dwójkę 7.11.2024 SzklenerRitter.mp3 Artur Szklener i Tomasz Ritter o nowo odkrytym walcu, którego autorstwo przypisuje się Fryderykowi Chopinowi (Wybieram Dwójkę) 

Sensacja czy żart?

- Trudno mówić o tym utworze, że jest to dzieło, natomiast wyraźnie widać w nim pewne cechy, które wskazują na autorstwo ChopinaZ punktu widzenia muzycznego przekonujący dla mnie jest udział chromatyki. Jeżeli ktoś chciałby zaimitować styl Chopinowski, to myślę, że sięgałby właśnie po tego typu środki - przekonywał Artur Szklener, szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Czytaj także:

Zdaniem gościa Dwójki odkryty walc nie mógł być utworem, do którego najsłynniejszy w historii polski kompozytor przywiązywałby jakąś większą wagę. - Jak myślę o tym, co to mogło być, dochodzę do wniosku, że to rodzaj katalogu chwytów. Może był to więc rodzaj żartu muzycznego albo udział w jakiejś spontanicznej twórczości innego kompozytora... - zastanawiał się Artur Szklener.

Tomasz Ritter recenzuje

Biblioteka i Muzeum Morgana zamieściło w sieci zdjęcie rękopisu, a pianiści z Lang Langiem na czele wykonują nowo odkryty utwór, który można odnaleźć również w sieci w wielu interpretacjach. W tym gronie jest również Tomasz Ritter, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

- Nasuwają się pewne skojarzenia z innymi utworami. Nie jest to nic, co sprawiałoby jakieś większe trudności. Problemem jest może stworzenie większej frazy. Charakterystyczne w tym utworze jest to, że ma bardzo duże zastosowanie nuty pedałowej. Od samego początku tak naprawdę aż do momentu, gdzie modeluje. Pod sam koniec bas składa się właściwie tylko z dźwięku A, to też jest ciekawe - tłumaczył w audycji pianista.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina), Tomasz Ritter (pianista)

Data emisji: 7.11.2024

Godz. emisji: 16.30

pg/wmkor

Czytaj także

Odnaleziono nieznany utwór Chopina. "Jego jakość jest wyczuwalna"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 13:28
W jednym z nowojorskich muzeów odkryto nieznany walc, który prawdopodobnie został napisany przez Fryderyka Chopina. Z inicjatywy "New York Timesa" utwór nagrał słynny chiński pianista Lang Lang i można go odsłuchać w sieci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznany walc Chopina? Odkrycie amerykańskiego kustosza zelektryzowało świat

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 11:45
Kustosz Biblioteki Muzeum Morgana na nowojorskim Manhattanie odkrył wśród pamiątek po znanych twórcach nuty nieznanego dotąd walca, podpisanego nazwiskiem Fryderyka Chopina. Jedni mówią, że to zapis autentyczny, inni zgłaszają wątpliwości. Jak jest w rzeczywistości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznany rękopis Fryderyka Chopina - analiza pianisty Grzegorza Niemczuka

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 08:23
Odnalezionego walca nagrał światowej sławy chiński pianista Lang Lang. W ślad za nim idą inni pianiści, specjalizujący się w interpretacji muzyki Fryderyka Chopina. - Szalenie ciekawą analizę tego króciutkiego utworu i jego interpretację przedstawił norweski pianista polskiego pochodzenia Grzegorz Niemczuk. Posłuchajmy tej opowieści - zachęca Adam Rozlach, prowadzący audycję "Koncert Chopinowski".
rozwiń zwiń