"Czarna maska" - premiera opery Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 16:25
W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej trwają ostatnie przygotowania do premiery opery Krzysztofa Pendereckiego pt. "Czarna maska". Po raz kolejny widzowie będą mieli szansę wejść do fascynującego świata kompozytora, którego trzecie dzieło sceniczne przeniesie nas do XVII-wiecznego Bolkenhain (obecnie Bolków nieopodal Wałbrzycha) na Dolnym Śląsku.
W Teatrze Wielkim Operze Narodowej trwają ostatnie przygotowania do premiery opery Krzysztofa Pendereckiego - Czarna maska
W Teatrze Wielkim Operze Narodowej trwają ostatnie przygotowania do premiery opery Krzysztofa Pendereckiego - Czarna maskaFoto: Shutterstock/Andriy Blokhin

W inscenizacji warszawskiej, reżyser David Pountney udowadnia, że choć libretto opiera się na wydarzeniach z przeszłości, to ich wymowa pozostaje aktualna. "Czarna maska" oferuje współczesną refleksję nad niepewnością i zagrożeniem, które mogą się czaić nawet podczas najbardziej beztroskich świąt.

Pisałem "Czarną maskę" przeciwko swoim ostatnim utworom, zamykając okres fascynacji późnym romantyzmem - mówił Penderecki, podkreślając, że tym razem skupił się na stworzeniu zupełnie nowego języka muzycznego, opartego na innowacyjnych rozwiązaniach harmonicznych.

O najnowszym przedstawieniu "Czarnej maski" rozmawialiśmy z dyrygentem spektaklu - Bassemem Akiki (godz. 16.30).

- Artysta jak "czarna skrzynka", metafizyczny przekaźnik, operator danych? O tworzeniu sztuki w dobie zaawansowanych technologii, AI czy VR, z Kubą Woynarowskim porozmawia Justyna Nowicka.

Woynarowski to artysta wizualny, kurator, wykładowca związany z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, współtwórca Polskiego Pawilonu na Biennale Architektury w Wenecji. Od lat w swojej sztuce używa komputerów, a jego prace pokazują i kolekcjonują muzea narodowe. Przede wszystkim zdecydowanie nie obawia się zagrożeń ze strony sztucznej inteligencji.  

 Ponadto w audycji:

  • festiwal Metaformy we Wrocławiu,
  • premiera "Miło cię było zobaczyć" w Teatrze  Śląskim w Katowicach,
  • kolejny odcinek cyklu "Wolne słowo-wolna Europa".

***

Na "Wybieram Dwójkę" w środę (20.11) w godz. 16.00-18.00 zaprosił Jakub Kukla.

dz/pg

Czytaj także

Prof. Teresa Malecka: to była pierwsza sesja naukowa poświęcona Pendereckiemu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 13:00
- Po studiach od razu dostałam pracę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W akademii spotkało mnie jednak duże rozczarowanie. Okazało się, że przychodzę na uczelnię dwa, trzy razy w tygodniu i uczę różnych przedmiotów: harmonii, kształcenia słuchu, zasad muzyki. Ale jestem tu trzy razy w tygodniu, a reszta dni to co? Potem zorganizowaliśmy pierwszą, historyczną sesję naukową poświęconą twórczości Krzysztofa Pendereckiego z udziałem maestro - wspominała w Dwójce prof. Teresa Malecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukochane miejsce na ziemi Krzysztofa Pendereckiego. Arboretum w Lusławicach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 16:01
To było jego ukochane miejsce na ziemi. Nie tylko w nim odpoczywał, ale też komponował swoje dzieła i sadził ukochane drzewa. Słynne Arboretum Krzysztofa Pendereckiego wciąż zachować. W tym roku mija 50 lat od zakupu dworu przez kompozytora wraz z otaczającym go parkiem.
rozwiń zwiń