"Sierpień" i "Koniec zabawy". Proza pełna refleksji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 12:04
W "Czytelni" spotkamy się z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą, którzy zrecenzują dwie książki: "Sierpień" Pawła Sołtysa, a także "Koniec Zabawy" Jacka Melchiora.
W Czytelni omówimy Sierpień Pawła Sołtysa, a także Koniec Zabawy Jacka Melchiora
W Czytelni omówimy "Sierpień" Pawła Sołtysa, a także "Koniec Zabawy" Jacka MelchioraFoto: Materiały prasowe

"Sierpień" Pawła Sołtysa to proza, która prowadzi nas w miejsca, które myśleliśmy, że znamy, i przypomina o rzeczach, o których nie wiedzieliśmy, żeśmy je zapomnieli. 

"Sierpień" - Sierpień w Warszawie jest upalny. Na podwórkach stoi skwar i przechodzą burze. Melancholijny narrator krąży po zakamarkach, przedmieściach i bramach. Zawieszony w czasie, rozkleja siatkę ulic, snując własne wspomnienia i wspomnienia miasta. Pod jego spojrzeniem, podniesionym z książek, ożywają wnętrza kościołów, zajezdnie tramwajowe i martwe witryny sklepów. Odzywają się ludzie – ci wielcy, o których pisze się monografie, i ci zwyczajni, zrośnięci z miastem tak ściśle, że sami stali się jego historią, ale żeby o nich przeczytać, trzeba znać język chodników i ulic.

"Koniec Zabawy" Jacka Melchiora:

Życie to teatr. Banalne, lecz nie w przypadku Darka Mirka Marka. Studiował teatrologię, a jego matka wysiadywała w Szkole Teatralnej, by poznać rektora Łapickiego. Wyrzucony za nieznajomość detali „Hamleta” Darek stał się kimś innym, niż chciał.

Po latach chce już tylko spakować się ostatecznie, bo zdrowie nie to, sekspartnerzy nie ci i w ogóle świat nie ten. Niespodziewane zdarzenie zmieni jego życie w thriller – ze słynnym redaktorem radiowym, który lata temu zapadł się pod ziemię, i młodą kobietą, pojawiającą się jak spod ziemi, w rolach głównych…

[powyższe opisy pochodzą od wydawców]


***

Na audycję "Czytelnia" w sobotę (23.11) w godz. 12.00-12.30 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

dz/am

Czytaj także

"Rumowiska" i "Strużki" - jak trudno być sobą

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2024 12:30
W "Czytelni" powtórzyliśmy audycję ze stycznia tego roku. Małgorzata Szymankiewicz wraz z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą rozmawiali wtedy o książkach Wita Szostaka "Rumowiska" i Marii Halber "Strużki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Targi Książki w Krakowie: Piotr Pytlakowski z nagrodą im. Jana Długosza

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2024 18:00
Targi Książki w Krakowie to blisko pół tysiąca wystawców, prezentujących nowości wydawnicze. Czytelnicy z kolei mają niepowtarzalną okazję, by spotkać się z ulubionymi autorami. To także świetny moment, aby poznać laureata Nagrody im. Jana Długosza. W tym roku został nim Piotr Pytlakowski, autor reportażu "Strefa niepamięci".
rozwiń zwiń