Kinomural to festiwal, który odbywa się pod gołym niebem. Prace artystów sztuki nowych mediów - ruchome murale, wideo-arty, instalacje audiowizualne wykorzystujące technologię 3D, kino eksperymentalne, dźwiękowe performance - prezentowane są w przestrzeni miejskiej - na ścianach wrocławskich kamienic.
08:13 Jedynka/Folder ulubione kinomural 12 wrzesień 2024 14_31_08.mp3 Kinomural - niezwykłe obrazy na ścianach wrocławskich kamienic (Folder ulubione/Jedynka)
Futurystyczne krajobrazy i światy
Tematem tegorocznej edycji wydarzenia - jak powiedział w audycji "Folder ulubione" dyrektor wydarzenia, Bartek Bartos - są "Bajki robotów" Stanisława Lema.
Będzie można zobaczyć prace, do których powstania wykorzystano zaawansowane technologie i narzędzia. Wszystko po to, by stworzyć unikalne dzieła - abstrakcyjne animacje, przedstawiające algorytmy "myślenia" AI, geometryczne wzory obrazujące procesy przetwarzania danych czy dynamiczne projekcje ukazujące ewolucję robotycznych "emocji".
Prace ilustrują futurystyczne krajobrazy i światy, które mogłyby tworzyć sztuczne byty - od wirtualnych metropolii po surrealistyczne pejzaże cyfrowe. Widzowie zanurzą się w światy, gdzie algorytmy podejmują decyzje, a androidy poszukują swojej tożsamości. Te projekty to również głębokie filozoficzne rozważania na temat przyszłości naszego gatunku i relacji z inteligentnymi maszynami.
- Sztuczna inteligencja jest obecnie wiodącym tematem. Sprawa poważna, sprawa niewiadoma. Nie wiemy, jak się za to zabrać. Nie wiemy, o co chodzi. Niektórzy twierdzą, że wymyśliliśmy narzędzie, którego nie będziemy w stanie zrozumieć. Chcieliśmy trochę spuścić powietrze. Idąc tropem Lema, "Bajek robotów", pobawić się z formą - wyjaśnił Bartos.
Bartek Bartos i Ula Kaczyńska. Fot. Maciej Serzysko/Polskie Radio
Czytaj także:
Co będzie można zobaczyć?
Na Przedmieściu Odrzańskim na publiczność czekać będzie sześć wielkoformatowych ścian projekcyjnych, w tym ściana kuratorowana przez AI i ściana nowojorskiego artysty Petera Burry. Tegorocznym gościem specjalnym będzie Kidmograph, który na co dzień pracuje z takimi gwiazdami jak: The Strokes, Kanye West, Justin Bieber czy The Weeknd. Artysta zabierze publiczność w transowo, komiksowy trip do przyszłości.
Czytaj także:
Na jednej ze ścian - "Cybernetyczne sny" - będzie można zobaczyć dzieła, które są jak wirtualne sny, na innej - "Funkcja repetycji" - prace, które wprowadzą odbiorców w medytacyjny trans. Ściana "Złejnocki" bawi się konwencją - wessie dorosłych widzów poza granice tradycyjnych opowieści przez serię dziwacznych, abstrakcyjnych animacji, które mieszają futurystyczne wizje z surrealistyczną sztuką. Prace 22 artystów wyłonionych z setki zgłoszeń pojawią się na ścianie "Open call".
Na ścianie dla najmłodszych, o nazwie "Dobranocka", zostaną wyświetlone animacje artystów, którzy pokazują różnorodne światy przyszłości wypełnione przedziwnymi istotami. Historie te, pełne futurystycznych przygód, zwiastują nadchodzącą erę i wprowadzą młodych widzów w ekscytujące realia współistnienia z technologią.
Kinomural odbędzie się na Przedmieściu Odrzańskim we Wrocławiu 21 i 22 września w godz. 19.30-22.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
***
Tytuł audycji: "Folder ulubione"
Prowadziła: Ula Kaczyńska
Gość: Bartek Bartos (dyrektor festiwalu Kinomural)
Data emisji: 12.09.2024 r.
Godzina emisji: 14.31
kk/wmkor