Chcących zakosztować atmosfery Ognisk Muzyki Tradycyjnej DK Tu Praga zaprasza na warsztaty tańca i potańcówkę karnawałową z nauczycielami (m.in. Mateuszem Dobrowolskim) i uczniami! Wydarzenie odbędzie się 18 stycznia, w Pałacyku Konopackiego w Warszawie
Rewolucja Ognisk Muzyki Tradycyjnej
W coraz większym stopniu nauczanie muzyki tradycyjnej przyjmuje formy bardziej zorganizowane. Tak w miastach, jak i w lokalnych społecznościach. Tu warto zwrócić uwagę na to, dokąd może to zaprowadzić lokalne społeczności – np. Orkiestra „Podróżniacy” pod okiem Mistrza Eugeniusza Skrzypka została wyróżniona nagrodą specjalną podczas ostatniego OFKiŚL.
Renesans kolędowania
Coraz więcej pojawia się w Polsce kolędników, śpiewających regionalny repertuar i odgrywających lokalne przedstawienia kolędnicze. W Kraków po raz kolejny wyruszyła w tym roku Kolęda Podgórska pod wodzą ŻyWej Trupy (ŻyWa Pracownia), angażując nie tylko ogrom lokalnych muzyków i performerów, ale i społeczność miasta.
W Łodzi do wspólnego śpiewu zaprasza Łódzkie Pogotowie Kolędnicze, w Chmielu odbywają się warsztaty kolędnicze, a na Podkarpacie ponownie wyruszył Paweł Iwan i jego Ekskursyja Cudowna w Kolędy Podkarpacia.
- To oddolne inicjatywy, które są już w tak wielu miejscach, że przyprowadzają kolejnych ludzi z różnych środowisk, pomagają docierać do innego typu odbiorcy, niż w ramach festiwali folkowych! – zauważa Mateusz Dobrowolski.
Kryzys folku środka?
Niektórzy artyści kojarzeni z muzyka tradycyjną, ludową, folkową odeszli od tego nurtu, sięgając po „niefolkowe rozwiązania”
- Zauważyłem to na festiwalu folkowym Nowa Tradycja, który odbył się w 2024. Z jednej strony mona powiedzieć, że to kryzys folku rozumianego jako granie akustyczne i mocne odwołania do tradycyjnej materii. A z drugiej strony możemy powiedzieć o sukcesie „kameralistyki” – to nagradzanie solistów i projektów mających w sercu muzykę awangardową, kameralną – wskazuje Gość Poranka.
O nich wspominał nasz Gość:
(Popowy) Zwrot ludowy
Rok 2024 (i poprzedzający go) stał pod znakiem zwrotu ludowego (zwrotów ludowych?). Nie tylko z naukowego punktu widzenia.
Publiczność miała okazję zobaczyć filmy takie jak: 1670, Chłopi (2023), Sami Swoi: Początek, Znachor i usłyszeć muzykę w dużej – lub mniejszej – mierze inspirowaną rodzimym folklorem. Przez to szerszej publiczności dały się poznać zespoły takie jak WoWaKin (ścieżka dźwiękowa do 1670) czy Svahy (muzyka do filmu Znachor). Był to czas imponującego boomu w literaturze – rekordy sprzedawalności pobiła książka Chłopki. Historia naszych babek Joanny Kuciel-Frydryszak.
Ponadto w audycji:
- Etno-wydarzenia na najbliższe dni:
4.01, Wrocław: Folk w Mleczarni – noworoczna potańcówka z wrocławskimi kapelami (wstęp wolny) / 6.01 Polska: Orszaki Trzech Króli w całej Polsce. Znajdź najbliższy: orszak.org / 8.01, Kraków: Hudaki Village Band w Strefie Nowej
- W poprzednich odcinkach Historii Polskiego Folku Wojciech Ossowski opowiadał nieco o kolędach i repertuarze świątecznym w naszej rodzimej twórczości folkowej. Każdy moment przełomu potrzebuje bowiem oprawy muzycznej. Dzisiejszym bohaterem cyklu był Tim Eriksen.
04:04 Dwojka 2025_01_04-07-46-40.mp3 HPF: Tm Eriksen
Próby do Rybnickiego Betlejem
- Rybnickie Betlejem – Śląsko Wilijo to widowisko teatralno-muzyczne, które przenosi słuchaczy w centrum tradycyjnej, śląskiej Wigilii Bożego Narodzenia. To opowieść o tradycji i jej zmianach, o zwyczajach często nieznanych bądź błędnie odczytywanych. To wspólne kolędowanie – tych starszych i młodszych. Kompozytorem i aranżerem jest Piotr Kotas, a libretto oraz teksty utworów napisał Andrzej Czech. W widowisku Rybnickie Betlejem – Śląsko Wilijo wystąpią soliści z Nocną Orkiestrą Eksperymentalną, chór rybnickiego Wieczoru Chwały, orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku i zespół Chwila Nieuwagi.
Początek koncertu dziś o 19.00 w Bazylice świętego Antoniego w Rybniku. Wstęp jest wolny. A artystom w próbie towarzyszyła Patrycja Zisch.
08:04 Dwojka 2025_01_04-08-10-28.mp3 Rybnickie Betlejem – Śląsko Wilijo (Dwójka/Poranek Dwójki)
Konie, Pachołek i Miś - Dziady Noworoczne na Żywiecczyźnie
- W Sylwestra i pierwszy dzień nowego roku we wsiach i miasteczkach Żywiecczyzny słychać wrzawę: strzały z bata, dzwonki i muzykę. To znak, że nadchodzą Dziady – noworoczni kolędnicy, którzy stojąc na straży odradzającego się czasu, wprowadzają miejscową ludność w nowy rok. Choć w tym roku nie zobaczymy już Dziadów w ich naturalnym środowisku, wciąż możemy doświadczyć atmosfery tego widowiska! Za tydzień rozpoczyna się Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody. 18. stycznia warto udać się do Milówki, gdzie odbędzie się korowód i konkurs grup obrzędowych z całej Żywiecczyzny. Tydzień później – 25. stycznia – korowód przejdzie przez Żywiec.
O zwyczaju kolędowania Dziadów Noworocznych podczas zeszłorocznego konkursu grup obrzędowych w Milówce Monika Gigier rozmawiała z depozytariuszem tej tradycji – Andrzejem Maciejowskinm.
07:59 Dwojka 2025_01_04-08-33-38.mp3 Dziady Noworoczne z Żywieccyzny we wspomnieniach Andrzeja Maciejowskiego (Dwójka/Poranek Dwójki)
Brodacze ze Sławatycz - noworoczni kolędnicy
- Stowarzyszenie Dom Tańca Poznań organizuje jutro kolędowanie na jednym z poznańskich osiedli. Ale spotkań z dawną kulturą, muzyką i tańcem będzie w tym roku zdecydowanie więcej. Z Karolem Majerowskim z Domu Tańca Poznań rozmawia Jacek Butlewski.
07:26 Dwojka 2025_01_04-09-19-08.mp3 Warsztaty i zabawy w Stowarzyszeniu Dom Tańca Poznań (Dwójka/Poranek Dwójki)
Słuchaliśmy:
7.09 Fiona Monbet Early One Morning (5:05)
7.16 Dziczka Nowa rada stała (3:07)
7.25 Warszawska Orkiestra Sentymentalna Kolęda hetmańska (2:16)
7.29 Maurice Ravel, Seong-Jin Cho A la maniere de Chabrier, M. 63/2 (1:59)
7.33 John Rutter, The Cambridge Singers, City of London Sinfonia Nativity Carol (4:28)
7.42 Jason O’Rourke Mazurkas: Zingaria / Sheep Island (5:45)
7.53 Mathias Levy Wish You Were Here (4:46)
8.02 Wolfgang Amadeusz Mozart, Bruno de Sa (sopran) + Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Jarosław Thiel Motet Exultate, jubilate cz. I (4:26)
8.07 Musica Folklorica Ej, ten prsten darovany (2:50)
8.17 Dikanda Hej hej Lelija (3:37)
8.22 Wspak Spy Isuse, spy (4:23)
8.31 Gracyki Orkiestra Tradycyjna, Kurpiowska Akademia Smyczkowa, Marcin Drabik, Przemysław Skałuba, Paweł Dąbkowski, Paweł Zielewicz W tej kolandzie, chto to bandzie (3:52)
8.42 Wowakin, Justyna Piernik Trzej Królowie (3:33)
8.53 Marilyn Mazur, Josefine Cronholm, John Taylor, Anders Jormin, Among the trees (4:13)
9.08 Weronika Zysk, Marcin Drabik, Przemysław Skałuba, Paweł Dąbkowski, Paweł Zielewicz Pasły sia łowce pod boram (4:28)
9.15 Tęgie Chłopy Moje Nogi (3:15)
9.25 Hajda Banda Babaczka (4:10)
9.37 Orkiestra Dęta ze Zdziłowic Walc Poranna Zorza (fragm.)
9.49 Markku Lepisto, Leija Lautamaja Frosty Box (4:24)
9.54 Jorge Ben Jor, Trio Mocoto O Telefone Tocou Novamente (3:48)
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadziła: Aleksandra Stec
Gość: Mateusz Dobrowolski
Data emisji: 4.01.2025
Godzina emisji: 9.30