XXII Festiwal "Łańcuch". Czym zaskoczą nas organizatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2025 17:41
W kolejną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego rozpocznie się XXII Festiwal "Łańcuch". Marcin Krajewski z Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego zdradził w Dwójce, że na festiwalu w tym roku będą dominowały symfonie, a centralne miejsce zajmie twórczość patrona wydarzenia.
Festiwal Łańcuch XXII. Michał Klauza i Orkiestra Polskiego Radia
Festiwal "Łańcuch XXII". Michał Klauza i Orkiestra Polskiego RadiaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie wystąpią 4 orkiestry, kwartet Atma i ciekawe grono solistów. Festiwal rozpocznie się 25 stycznia i potrwa do 9 lutego. 


Posłuchaj
13:44 PR2 2025_01_17-16-30-28.mp3 Marcin Krajewski o festiwalu "Łańcuch" (Wybieram Dwójkę)

Bohaterowie Festiwalu "Łańcuch"

Marcin Krajewski zdradził w Dwójce, że Witold Lutosławski nie będzie jedynym bohaterem najbliższej odsłony festiwalu. - W tym roku będzie wyeksponowana pozycja Witolda Lutosławskiego. W poprzednich latach też tak bywało. Będzie głównym bohaterem, ale nie jedynym - zapowiedział.

W programie muzyka patrona zestawiona została z utworami korespondującymi z jego twórczością: Romana Palestra, Bohuslava Martinu, Andrzeja Panufnika i innych. Festiwal poza rocznicą urodzin kompozytora ma także inną symbolikę. - Festiwal dyskretnie nawiązuje też do 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, stąd w programie festiwalu duży udział muzyki napisanej w latach 40. - tłumaczył Marcin Krajewski.

Mało muzyki kameralnej

Na festiwalu usłyszmy dwie orkiestry: Aukso i Sinfonia Iuventus. Wszystko między innymi z powodu zamiłowań patrona festiwalu. - Lutosławski to przede wszystkim symfonik. Układ proporcji poszczególnych gatunków w programie festiwalu dobrze to pokazuje. Muzyki kameralnej jest zdecydowanie mniej. To wiązało się ze specjalnymi problemami techniki kompozytorskiej, które zajmowały Lutosławskiego - przypomniał Marcin Krajewski.

Czytaj także:

- Mówił, że nie był w stanie komponować na mniejsze obsady do końca lat 70. Potem przyszedł okres nadrabiania zaległości i pojawiają się takie kompozycje jak np. "Partita" - dodał.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Adam Suprynowicz

Gość: Marcin Krajewski (organizatorzy festiwalu)

Data emisji: 17.01.2025

Godz. emisji: 16.30

dz/pg


Czytaj także

Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego wraca po kilkuletniej przerwie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 11:45
Poprzedni Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego zorganizowano w 2018 roku. Na początku maja odbędzie się jego 12. odsłona. - Mamy nadzieję, że konkurs wkracza w nową epokę. Od początku jego organizatorem jest Fundacja na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Ponieważ konkurs się rozrasta, potrzebny jest też mocny finansowo partner. Poprzednio był nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a teraz my postanowiliśmy się w to włączyć - mówił w Dwójce Lech Dzierżanowski, wiceszef Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Wrona o przygotowaniach do koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 15:09
Na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień podczas prestiżowych konkursów muzycznych w Polsce i za granicą w tym III nagrodę na 12. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Antoni Wrona opowiedział w Dwójce o przygotowaniach do nietuzinkowego koncertu. 
rozwiń zwiń