Reformy i trumny wielokrotnego użytku. Rządy Józefa II

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2025 19:15
Po śmierci ojca w 1765 roku Józef II rządził cesarstwem Austrii wraz ze swoją matką. Z czasem współregent zaczął odgrywać coraz ważniejszą rolę, przejmując od starej i schorowanej cesarzowej prowadzenie habsburskiej polityki. Cesarz zasłynął swoim pragmatycznym, niemal księgowym podejściem do spraw państwowych.
Cesarz Józef II był autorem wielu reform w Austrii
Cesarz Józef II był autorem wielu reform w AustriiFoto: Shutterstock/Todamo

Cesarz sprawował rządy w stylu absolutyzmu oświeconego. Józef roztoczył opiekę państwową nad chłopami: wydał dekret znoszący osobiste poddaństwo, wprowadził dziedziczność gruntów i zakazał rugowania. Był to element szeroko zakrojonej kampanii poprawy finansów państwa w oparciu o podatek gruntowo-dochodowy.


Posłuchaj
18:03 _PR2 (mp3) 2025_02_17-17-11-27.mp3 Prof. Piotr Szlanta o cesarzu Józefie II (Wybieram Dwójkę)

 

"Racjonalne" rządy

Matka Józefa II była gorliwą katoliczką. Jednak syn patrzył na Kościół mało chętnie. Wynikało to m.in. z jego planów dotyczących kraju. - Kościół miał być podporządkowany państwu. We Francji mieliśmy ideologię gallikanizmu, która polegała na tym, że na czele Kościoła stał de facto król, a nie papież. Podobnie w Austrii wypracowano ideologię Józefinizmu - powiedział w Dwójce prof. Piotr Szlanta.

- Na czele Kościoła katolickiego stał formalnie papież, jednak w najważniejszych sprawach decydował cesarz. Nie mógł sobie pozwolić na to, żeby Kościół ograniczał jego władzę. Przeprowadził cały szereg radykalnych reform, jak np. ograniczenie biskupom możliwości kontaktu z papieżem - dodał.

Oszczędności w państwie

Cesarz chciał, żeby w państwie wszyscy byli opłacalni. Dlatego w Kościele likwidował zakony kontemplacyjne. Jednak w swojej fantazji dotyczącej oszczędności szedł znacznie dalej. - Wpadł na taki pomysł, że trumna ze zwłokami gnije w ziemi i szkoda takiego marnotrawstwa. Można zrobić trumnę wielokrotnego użytku. Polegała ona na tym, że jej denko było uchylne. Spuszczało się trumnę do dołu i zwłoki zostawały, a trumnę wyciągano i była gotowa do użytku - zdradził prof. Szlanta.

Czytaj także:

Cesarz ma także swój udział w historii Polski. To jemu, a nie matce, przypisywane jest zainicjowanie udziału Austrii w I rozbiorze Polski. - Galicja miała być dla Austrii zastępczym Śląskiem. Austriacy utracili swoje prowincje i bardzo nad tym ubolewali. Chcieli je odzyskać. Porozumieli się z Rosjanami co do podziału Polski i w ten sposób trafiła do nich Galicja - powiedział Prof. Piotr Szlanta.

***

Przygotowanie: Jakub Kukla

Gość: prof. Piotr Szlanta (historyk)

Data emisji: 17.02.2025

Godz. emisji: 17.10

materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

dz

Czytaj także

Stanisław August Poniatowski. Ostatni król Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 05:35
12 lutego 1798 roku zmarł król Stanisław August Poniatowski. Jednym z największych osiągnięć tego władcy było zwołanie Sejmu Czteroletniego i uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julian Ursyn Niemcewicz. Złośliwiec od majowej Konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2025 05:45
Juliusz Słowacki opisuje go w "Kordianie" jako tego, który powstrzymywał młodych konspiratorów przed zamachem na cara. Tak naprawdę pisarz o ciętym języku wielokrotnie zachodził Rosji za skórę.
rozwiń zwiń