"A cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?" – hasło 16. Festiwalu Nowe Epifanie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2025 20:05
"A cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?" – to hasło 16. odsłony Festiwalu Nowe Epifanie. W tym roku program wydarzenia rozszerzono o spektakle dla dzieci, tworząc po raz pierwszy Rodzinne Nowe Epifanie. 
Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk (2P), główna producentka wydarzenia Martyna Rakowska (2L), koordynatorka biura festiwalu Maria Kilińska (L) oraz dyrektorka festiwalu Katarzyna Lemańska (P) podczas konferencji prasowej dot. 16. edycji Festiwalu Nowe Epifanie w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.
Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk (2P), główna producentka wydarzenia Martyna Rakowska (2L), koordynatorka biura festiwalu Maria Kilińska (L) oraz dyrektorka festiwalu Katarzyna Lemańska (P) podczas konferencji prasowej dot. 16. edycji Festiwalu Nowe Epifanie w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.Foto: Marcin Kmieciński/PAP

W programie 16. Festiwalu Nowe Epifanie oraz pierwszej edycji Rodzinnych Nowych Epifanii, których organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, znajdą się spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmów. Wydarzeniom towarzyszyć będą panele dyskusyjne. Wśród moderatorów i gości będą m.in. psycholodzy, eksperci od edukacji dziecięcej, socjologowie, filozofowie, teolodzy, lekarze.

Posłuchaj
07:33 _PR2 (mp3) 2025_02_27-16-14-04.mp3 "A cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?" – hasło 16. Festiwalu Nowe Epifanie (Wybieram Dwójkę)

 

Nowe Epifanie 2025 – festiwal po raz 16.

Festiwal jest adresowany do wszystkich osób, wierzących i niewierzących, zainteresowanych tematyką duchowości człowieka, poszukujących odpowiedzi na ważne pytania i do tych, którzy je stawiają.
– Budujemy program, który poprzez sztukę dotyka wartości, takich jak: piękno, prawda, dialog, współpraca, wdzięczność, work-life balance, szacunek, zrozumienie. Współtworzy także wartościowy model uczestnictwa w kulturze. Szczególny nacisk kładziemy na wspólnotowy odbiór sztuki – podkreślił Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.


Czytaj także: 

Rodzinne Nowe Epifanie

– Zastanowimy się, jakie miejsce we współczesnym społeczeństwie zajmuje rodzina – powiedziała Katarzyna Lemańska, dyrektorka Festiwalu Nowe Epifanie. – Dlatego też rozszerzamy program festiwalu o spektakle dla najmłodszych i bliskich im dorosłych, tworząc po raz pierwszy Rodzinne Nowe Epifanie – dodała.

Program teatralny, adresowany do dorosłych, otworzą dwa spektakle z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. "Ciemności kryją ziemię" na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Tomasza Fryzła oraz "Puste miejsca" w reżyserii Leny Frankiewicz. W kolejnych dniach zobaczyć będzie można również: "Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami", tekst i dramaturgia Jolanta Janiczak, reż. Wiktor Rubin, "Polowanie", tekst Ishbel Szatrawska, reż. Piotr Pacześniak. Swoją premierę na festiwalu będzie miał spektakl "Kofman. Podwójne wiązanie", w reż. Katarzyny Kalwat.


Spektakle dla dzieci i dla dorosłych 

W tym roku festiwalowy program zostanie rozszerzony o spektakle dla dzieci i bliskich im dorosłych. W programie znajdzie się pięć spektakli adresowanych do rodzin, a także osób z różnorodnymi potrzebami i niepełnosprawnościami.

Na program muzyczny festiwalu złożą się recitale solowe czterech wykonawczyń związanych z nurtem wykonawstwa historycznego skupiającym się zarówno na poznaniu praktyki muzycznej dawnych wieków, jak i na twórczych przekształceniach tradycji. Wśród wydarzeń muzycznych będzie można usłyszeć m.in. "Bach i Telemann. Fantazje rodzinne" (skrzypce: Małgorzata Malke) oraz "Flety proste – portret rodzinny" (flety proste: Bolette Roed). Koncertów będzie można słuchać również w pozycji leżącej, w tym przypadku organizatorzy proszą jednak o przyniesienie własnej maty.


Na festiwalu zostaną również pokazane cztery filmy. Wydarzenie potrwa od 5 marca do 13 kwietnia 2025 roku.


**** 

Festiwal Nowe Epifanie – warszawski wielkopostny festiwal, którego organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Współtwórcami wydarzenia byli Piotr Duda i Marek Pasieczny. Festiwal istnieje od 2008 roku. Jego pierwotna nazwa "Gorzkie Żale" odwołuje się do nabożeństwa, ułożonego w XVIII w. Nazwa "Nowe Epifanie", dodana w 2016 roku nawiązuje do "nowych epifanii piękna", o których pisał Jan Paweł II w "Liście do artystów" (1999 r.).

Festiwal łączy duchowość i sztukę. "Epifania to objawienie, a jednocześnie olśnienie i zachwyt ukazaniem się w świecie tego, co boskie i wieczne" - informuje organizator.

***

Przygotowanie: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 27.02.2024

Godzina emisji: 16.15

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

IAR/PAP/zch/kor

Czytaj także

Bartek Wąsik w neoromantycznym wydaniu. Muzyka w sam raz na wiosnę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2025 17:45
"Song Without Words" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album Bartka Wąsika. - To napisana w neoromantycznym duchu miniatura, która zajmuje na albumie swoje ważne miejsce, wyznacza jego emocjonalny środek - tak swój utwór anonsuje sam kompozytor i pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głośna "Emilia Pérez" w kinach. "Audiard to przykład twórcy, który nie akceptuje swojej niewiedzy"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2025 17:47
- Audiard nakręcił ten film w studiu pod Paryżem. Pojawia się w nim meksykańska aktorka w roli drugoplanowej, meksykańska firma została zaangażowana przy produkcji, ale na napisach końcowych niemal brak jest nazwisk hispanojęzycznych - mówił w Dwójce o wchodzącej do polskich kin "Emilii Pérez" dr Bolesław Racięski, badacz kina latynoamerykańskiego.
rozwiń zwiń