Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcie tylko dla wybranych gatunków muzycznych?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2025 18:10
Misją Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca jest działanie na rzecz rozwoju polskiej kultury muzycznej i tanecznej. Wśród zadań instytucji jest m.in. zwiększanie zainteresowania muzyką. Coraz częściej podnoszone są jednak głosy o wspieraniu tylko muzyki klasycznej. W Dwójce rozmawiali o tym krytycy i dziennikarze muzyczni - Jan Błaszczak oraz Krzysztof Stefański.
Na wsparcie Instytutu Muzyki i Tańca może liczyć tylko muzyka klasyczna?
Na wsparcie Instytutu Muzyki i Tańca może liczyć tylko muzyka klasyczna?Foto: Shutterstock/Bohdan Malitskiy

Na dofinansowanie z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca mogą liczyć określone gatunki muzyczne. Zdaniem części środowiska takie podejście nie służy rozwojowi muzyki w naszym kraju.


Posłuchaj
14:27 _PR2 (mp3) 2025_03_03-16-30-45.mp3 Jan Błaszczak i Krzysztof Stefański o Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca (Wybieram Dwójkę)

 

Muzyka wysoka i rozrywka

Jan Błaszczak w jednym ze swoich felietonów wytknął instytucji selekcję muzyki. - Odkąd zajmuję się muzyką, mam wrażenie, że ten instytut dość mocno rozdziela muzykę na wysoką i rozrywkę. Słyszałem to od pracowników i kolejnych dyrektorów. W jakimś sensie to rozumiem, ale pokłosiem takiego myślenia jest pewna hermetyczność - ocenił.

- Jest ona dla mnie uderzająca, odkąd pracuję w dwutygodniku zajmującym się wszelkimi dziedzinami kultury. Na co dzień widzę, czym zajmuje się np. Instytut Książki. Wchodzi on w debatę o rynku książki i nie ma tam rozdziału i pomocy np. twórcom poezji, a nie twórcom kryminału - zauważył.

Rozwój muzyki

Dziennikarz zarzucił instytutowi także brak zainteresowania rozwijającą się technologią. - Spogląda się na muzykę przez pryzmat wartości artystycznej, a nie patrzy się z perspektywy społecznej; pewnego spoiwa budującego tożsamość i ułatwiającego komunikację. Nie widzę też zainteresowania dużymi zmianami w środowisku czy w technologii - powiedział Jan Błaszczak.

- Życzyłbym sobie, żeby instytucje publiczne prowadziły dialog i zapraszały do niego artystów, aby rozmawiać o rynku cyfrowym, streamingu, o zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencję. W te buty wchodzi trochę ZAiKS, ale nie jest to instytucja publiczna - dodał.

Taniec i muzyka

Krzysztof Stefański także zwrócił uwagę na różne podejście do kwestii tańca i muzyki. - W tej instytucji są dwa komponenty. Wydaje mi się, że taneczny spełnia dużo ważniejszą rolę dla środowiska tańca niż muzyczny dla środowiska muzycznego. Zgadzam się z tym, że instytucja powinna wspierać obszary, które są niszowe - stwierdził.

- Muzyka klasyczna nie jest jedynym obszarem niszowym, który potrzebowałby takiego wsparcia. Drugim problemem jest pasywność w obszarze muzyki na polach wspierania innych podmiotów niż te artystyczne. Chodzi np. o programy mentoringowe dla producentów czy managerów - powiedział Krzysztof Stefański.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Adam Suprynowicz

Goście: Krzysztof Stefański i Jan Błaszczak (dziennikarze i krytycy muzyczni)

Data emisji: 3.03.2025

Godz. emisji: 16.30

dz/am/kor

Czytaj także

Agnieszka Duczmal laureatką honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 10:58
Za nami uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Utrzymywana w tajemnicy nagroda honorowa trafiła do Agnieszki Duczmal, wieloletniej dyrektorki Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. "Było warto" - powiedziała znakomita dyrygentka, odbierając statuetkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Z klasyką przez Polskę". Michał Nagy i Arkadiusz Krupa - koncert na gitarę i obój [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2024 18:00
Program 2 Polskiego Radia i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprosili na kolejny koncert z cyklu "Z klasyką przez Polskę". W ramach wydarzenia Michał Nagy i Arkadiusz Krupa zaprezentowali program złożony z opracowań na gitarę i obój kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta, Domenica Scarlattiego, Nicoli Antonia Porpory, Heitora Villi-Lobosa i Theodore'a Lallieta. Obejrzyj zapis wideo wydarzenia!
rozwiń zwiń