Muzyka tradycyjna i jej granice

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 08:50
Wiek XX to okres czasu, w którym obserwujemy przejście od wielkiej fascynacji nauką i jej skutecznością w poznawaniu otaczającej człowieka rzeczywistości do pełnego rezerwy uświadomienia sobie ograniczoności metody naukowej. Chodzi nie tyle o załamanie się starego, mechanistycznego paradygmatu, ile o dostrzeganie przez nowo powstające teorie ograniczoności pola swoich zastosowań.
Audio
Uczestnicy OFKiŚL 2021
Uczestnicy OFKiŚL 2021Foto: Kuba Borysiak

W badaniach kultury tradycyjnej w XX wieku dominowało dążenie do możliwie pełnej dokumentacji z jednej strony, z drugiej zaś zwłaszcza do precyzowania temu pomocnej metodologii. Tymczasem początek nowego stulecia przynosi doświadczenia gwałtownych nieraz zjawisk – również na gruncie kultury, wymagających systematycznej aktualizacji spojrzenia. Zauważamy pewną paralelę do nauk ścisłych: to, co u schyłku wieku XX wydawało się naukowo ujęte wciąż wymyka się charakterystyce, w ostatecznym rozrachunku zmuszając nas do cofnięcia się do prostego opisu i mozolnego 

- Podczas krajowych naszych seminariów zaczęły się pojawiać osoby z zagranicy, które zainteresowały się tematyką wystąpień i tematów, dlatego pomyśleliśmy, że chcemy rozszerzyć tę formułę o sesje w języku anielskim. Mamy nadzieję, że dzięki temu działalność polskich etnomuzykologów będzie lepiej znana i że może nastąpi nawiązanie współpracy między badaczami z różnych krajów - mówiła Maria Szymańska-Ilnata.

Weronika Grozdew-Kołacińska dodała: - Tradycja etnomuzykologiczna w Polsce jest bardzo długa, z badaczami z bliższych, jak i dalekich krajów - zza oceanu czy z dalekiej Syberii. Te kontakty zawsze były, a to seminarium to stworzenie pewnej formalnej platformy dla tych kontaktów w Polsce.

Seminarium zaczyna się 4 kwietnia.

W audycji także wiadomości z prasy ze świata World Music przedstawił Mateusz Dobrowolski, w tym m.in. nowości z listy World Music Charts Europe czy magazynu Songlines.

***

Na audycję Źródła we wtorek (1.04) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Aleksandra Stec.