Kontrowersje wokół dofinansowań z programu "Muzyka". Powstała petycja do MKiDN

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 18:14
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca jest operatorem programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzyka". W jego ramach 189 projektom przyznano dofinansowanie na łączną kwotę ponad 29,5 mln zł. Okazuje się jednak, że nie wszystkie gatunki muzyczne zostały w pełni docenione. W związku z tym do minister Hanny Wróblewskiej wystosowano specjalną petycję.
Pojawiła się petycja w sprawie dotacji w ramach konkursu Muzyka.
Pojawiła się petycja w sprawie dotacji w ramach konkursu "Muzyka".Foto: Shutterstock/creativevenenko

Gośćmi Dwójki byli sygnatariusze listu otwartego organizacji pozarządowych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym oprotestowane zostały wyniki ostatniego naboru do programu "Muzyka". Małgorzata Płysa (festiwale Unsound i Ephemera) i Antoni Michnik (festiwal Ad Libitum) to przedstawiciele muzyki współczesnej, której różne odmiany otrzymały w konkursie około trzech procent z całej kwoty.

Posłuchaj
20:14 _PR2 (mp3) 2025_04_01-17-11-11.mp3 Małgorzata Płysa i Antoni Michnik o dotacjach w ramach konkursu "Muzyka" (Wybieram Dwójkę)

 

Konkurs i dotacje w ramach programu "Muzyka"

Antoni Michnik powiedział w Dwójce, że w konkursie została zlekceważona muzyka współczesna. - Tutaj istotne były dla nas strukturalne elementy całego konkursu i jego wyników. W ciągu paru tygodni, które upłynęły od tego czasu, dokonaliśmy analizy wyników. Są one niezwykle smutne z perspektywy wszystkich, którym bliska jest muzyka współczesna, eksperymentalna, alternatywna i niezależna - powiedział.

- Festiwale i instytucje życia muzycznego, które tworzą obieg muzyki poszukującej w Polsce, niestety znalazły się pod kreską. Niektóre tuż pod kreską, niektóre dalej - ocenił.

Przedstawiciele muzyki współczesnej

Zdaniem gościa Dwójki taki stan rzeczy wynika ze składu komisji konkursowej. - Ministerstwo ujawniło też listę osób, które były ekspertami w tym programie. Okazało się, że na tym poziomie nasze środowisko już było zdecydowanie niedoreprezentowane - stwierdził Antoni Michnik.

- Nie chodzi o pojedyncze osoby, ale o brak obecności osób, które są bezpośrednio związane i mają wiedzę ekspercką w zakresie tych segmentów życia muzycznego, które reprezentują rozmaite festiwale oraz instytucje, które stały się sygnalistami listu. W poprzednich latach było inaczej - zauważył.

Rozczarowanie konkursem MKiDN

Małgorzata Płysa powiedziała, że jej wydarzenia nie ucierpią mocno w wyniku braku dotacji, ale podejście do rozdysponowania środków pozostawia wiele do życzenia. - Co roku składamy wnioski w tym programie. Ostatnią dotację otrzymaliśmy w zeszłym roku w wysokości 100 tys. zł. Była to iskierka zmiany, bo wcześniej otrzymaliśmy dofinansowanie w 2015, więc ten program nigdy nie był kluczowy dla programu muzycznego Unsoundu - zdradziła.

Czytaj także:

- Co roku składaliśmy go jednak na program w związku z dużymi zamówieniami z udziałem polskich artystów. Z jednej strony byli to artyści prezentujących muzykę współczesną awangardową, ale poważną, a z drugiej byli to debiutanci na scenach, które były związane z muzyką klubową. Decyzja odmowna była dużym rozczarowaniem - podkreśliła Małgorzata Płysa.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Adam Suprynowicz

Goście: Małgorzata Płysa i Antoni Michnik 

Data emisji: 1.04.2025

Godz. emisji: 17.10

dz/am/kor

Czytaj także

Mateusz Smoczyński. Od skrzypka improwizującego do kompozytora muzyki symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 19:40
Mateusz Smoczyński - skrzypek, kompozytor, laureat Fryderyka w kategorii Jazzowy Kompozytor. Jego album "Adam's Apple" otrzymał również nominację w kategorii Album Roku - Muzyka Klasyczna Crossover, a album "Polish Impressions" - w kategorii Album Roku - Muzyka Współczesna. - Nie robię muzyki dla nominacji, ale one potrafią bardzo miło schlebić. To miłe uczucie, że te płyty zostały zauważone - mówił artysta w Dwójce.
rozwiń zwiń