"Beethoven i wielka poezja" – 29. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2025 17:50
"Beethoven i wielka poezja" – to hasło przewodnie 29. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce i Europie. Festiwal rozpocznie się 6 kwietnia, a w jego programie znalazły się koncerty symfoniczne i kameralne, recitale fortepianowe oraz recitale pieśni, w tym utwory inspirowane literaturą.
Plakat Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
Plakat Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van BeethovenaFoto: materiały prom.

Od Beethovena poprzez Ferenca Liszta, Gustava Mahlera, Richarda Straussa, Maurice’a Ravela po Krzysztofa Pendereckiego. Jak co roku dudziału w Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena zostali zaproszeni znakomici soliści, dyrygenci i orkiestry symfoniczne. 

Posłuchaj
13:27 Wybieram Dwójkę 2025_04_03-16-32-12.mp3 "Beethoven i wielka poezja" – 29. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Wybieram Dwójkę)

 

– W centrum jest Beethoven, ale pokazujemy też wpływy Beethovena, kontynuację pewnych idei Beethovenowskich przez innych kompozytorów. On jest bardzo nośny i dał możliwość zaistnienia aż dwudziestu dziewięciu edycjom – mówiła w Dwójce dr Ewa Siemdaj ze Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Czytaj też:


Beethoven i wielka poezja

W tegorocznej odsłonie zabrzmi Beethoven w mariażu z wielką poezją. – Kładziemy nacisk na związek muzyki ze słowem. Cały nurt muzyki programowej nie sięgał jednak bezpośrednio do słowa, to słowo stało w tle. Było pewnym nośnikiem idei, natomiast niekoniecznie występuje w samym dziele. I do takich utworów sięgamy – wyjaśniła muzykolog.

Festiwalowe wezwanie do pokoju

Festiwal otworzy IX Symfonia Beethovena ze sławną Odą do radości Fryderyka Schillera śpiewaną w finale. Na zamknięcie zaś – Leonard Bernstein i Krzysztof Penderecki. 

– IX Symfonia Beethovena nie jest zaskoczeniem, bo jej finał niesie – wraz z tekstem Schillera – przesłanie o pojednaniu ludzkości. Festiwal będzie też bardzo pięknie zamknięty ramą dwóch Kadyszy, czyli Leonard Bernstein i jego Kadysz oraz Krzysztof Penderecki i jego propozycja tej modlitwy za zmarłych. Jednak ich końcowym przesłaniem – zarówno Bernsteina, jak i Pendereckiego – było wezwanie do pokoju, do pojednania. Są to piękne ramy dla tego festiwalu, mając na uwadze rzeczywistość, w jakiej obecnie żyjemy.

Koncerty symfoniczne i recitale

Z koncertami symfonicznymi wystąpią polskie zespoły: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod kierownictwem maestro Lawrence’a Fostera, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej prowadzona przez Yaroslava Shemeta, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie kierowana przez Leonarda Slatkina. Po raz pierwszy na festiwalu zaprezentuje się Beethovenorchester z Bonn pod batutą swego muzycznego dyrektora, Dirka Kaftana.

Ciekawie zapowiadają się recitale wokalne: cenionego interpretatora pieśni Iana Bostridge’a z pianistką Saskią Giorgini, a także Tomasza Koniecznego z pianistą Lechem Napierałą, odnoszącej międzynarodowe sukcesy sopranistki Izabeli Matuły z pianistą Krzysztofem Książkiem. Gorąco oczekiwany jest recital wybitnej polskiej pianistki Ewy Pobłockiej oraz francuskiego pianisty młodego pokolenia – Lucasa Debargue’a.

Zgodnie z tradycją główny nurt koncertowy uzupełniają cykliczne wydarzenia towarzyszące: Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe. 29. edycję Wielkanocnego Festiwalu anonsuje plakat autorstwa Julity Malinowskiej. 

Patronat nad 29. Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena objął Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: dr Ewa Siemdaj (członek Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, członek Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena)

Data emisji: 3.04.2025

Godz. emisji: 16.30

am/kor

Czytaj także

Koji Kamoji marzył o Paryżu, ale jego drugą ojczyzną została Polska

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 17:25
Był rok 1959, gdy urodzony w Tokio Koji Kamoji przybył do Polski. Początkowo celem jego podróży był Paryż. Artysta konceptualny - malarz, twórca obiektów i instalacji - do dziś mieszka jednak nad Wisłą. W minioną sobotę (30.03) skończył 90 lat, a 18 marca został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrowersje wokół dofinansowań z programu "Muzyka". Powstała petycja do MKiDN

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 18:14
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca jest operatorem programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzyka". W jego ramach 189 projektom przyznano dofinansowanie na łączną kwotę ponad 29,5 mln zł. Okazuje się jednak, że nie wszystkie gatunki muzyczne zostały w pełni docenione. W związku z tym do minister Hanny Wróblewskiej wystosowano specjalną petycję.
rozwiń zwiń