"Na twarzy uśmiech noś". Jazz Dla Dzieci Quartet nagrał singiel z Henrykiem Miśkiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2025 11:50
Czasem słyszymy stereotyp, że jazz jest dla osób w dojrzałym wieku, ponieważ to skomplikowana muzyka. Pojawiają się też głosy, że jest nudna. Jednak projekt "Jazz dla dzieci" udowadnia, że muzyka jazzowa to nie tylko złożone dźwięki, ale także świetna zabawa.
Singiel Na twarzy uśmiech noś w wykonaniu Jazz Dla Dzieci Quartet z gościnnym udziałem Henryka Miśkiewicza
Singiel "Na twarzy uśmiech noś" w wykonaniu Jazz Dla Dzieci Quartet z gościnnym udziałem Henryka MiśkiewiczaFoto: Krzysztof Zygmunt Andrzejewski

Od kilku lat Fundacja EuroJAZZ prowadzi oparte na muzyce jazzowej warsztaty i spotkania. Ich efektem stała się płyta "Jazz dla dzieci", którą promuje singiel "Na twarzy uśmiech noś" ("Put on a Happy Face"), w wykonaniu Jazz Dla Dzieci Quartet z gościnnym udziałem Henryka Miśkiewicza! Wkrótce też rozpocznie się trasa koncertowa projektu.

Posłuchaj
16:15 Poranek Dwójki 2025_04_04-08-29-35.mp3 "Na twarzy uśmiech noś". Jazz Dla Dzieci Quartet nagrał singiel z Henrykiem Miśkiewiczem (Poranek Dwójki)

Od warsztatów jazzowych do nagrania płyty

Zaczynem dla albumu były warsztaty Jazz dla dzieci, które prowadziła Magdalena Este - wokalistka jazzowa, pianistka i kompozytorka. - Magdalena, oprócz tego, że jest świetną wokalistką, ma też doświadczenie w pracy z dziećmi. A nam chodził po głowie projekt warsztatów dla dzieci, ponieważ dzieci trzeba umuzykalniać. Mamy w tej chwili zalew wszystkich wyrobów muzykopodobnych, pozbawionych smaku. Chcieliśmy taką organiczną pracą u podstaw coś zmienić - podkreślił Jerzy Szczerbakow, prezes Fundacji EuroJAZZ.

Czytaj też:

W projekcie udział brali również zaproszeni muzycy, którzy przedstawiali uczestnikom swoje instrumenty. Początkowo prezentowane były piosenki dla dzieci "w jazzowym sosie". - A potem Magdalena zaczęła sięgać po standardy, adaptując je na język polski. I w naturalny sposób zaczął nam się z tego robić pełnowymiarowy projekt muzyczny - dodał gość Dwójki.

Jazz - muzyka dla dzieci

Na płycie nie znajdziemy autorskich piosenek, lecz amerykańskie standardy jazzowe, których przekładu na język polski podjęła się właśnie Magdalena Este. - Próbowałam znaleźć takie standardy, które mają tekst przyjazny dla dzieci. Oczywiście usłyszymy takie utwory, jak "Na twarzy uśmiech noś" czy "Ziemniaczki z paczki" - opowiadała wokalistka.

Projekt Jazz dla dzieci przełamuje stereotyp, że jazz to muzyka trudna w odbiorze, przeznaczona tylko dla dojrzałych osób. - Jazz powstał - i ja to zawsze podkreślam - jako muzyka rozrywkowa, taneczna, do zabawy. Oczywiście, przez swoją historię i ewolucję nabrał wielu kolorów, tak jak malarstwo. Jest malarstwo realistyczne, abstrakcyjne. Z jazzem jest dokładnie tak samo, ale pamiętajmy, że zaczęło się od zabawy, słuchania dla przyjemności. Dopiero później powstały różne kierunki. Ale nie lubię, kiedy się ją utożsamia z tymi trudnymi gałęziami - tłumaczył Jerzy Szczerbakow.

Materiał został zarejestrowany przez zespół Jazz Dla Dzieci Quartet w składzie: Magdalena Este (śpiew), Mateusz Kaszuba (fortepian), Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Patryk Dobosz (perkusja). W nagraniach udział wzięli wybitni polscy jazzmani, m.in. Henryk Miśkiewicz, Piotr Baron i Anna Serafińska. Do utworów przygotowano polskie teksty autorstwa Magdaleny Este oraz aranżacje Michała Tokaja, oparte na standardach jazzowych George'[a Gershwina i innych kompozytorów. Premiera albumu zaplanowana została na 1 czerwca br.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Roch Siciński

Goście: Jerzy Szczerbakow (prezes Fundacji EuroJAZZ), Magdalena Este (wokalistka, pianistka, kompozytorka)

Data emisji: 4.04.2025

Godz. emisji: 8.30

am/kor/pg

Czytaj także

"Something holy?" - Aleksandra Kryńska z debiutanckim albumem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2025 10:00
"Something holy?" - to tytuł debiutanckiego albumu skrzypaczki Aleksandry Kryńskiej i jej kwintetu w składzie: Piotr Damasiewicz, Szymon Mika, Michał Aftyka i Bartosz Szablowski. Płyta skomponowana została z dźwięków łączących muzykę klasyczną XX wieku, jazz, elektronikę, ale także improwizację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Marcel Baliński o zespole Współgłosy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2025 12:10
Po raz pierwszy najważniejsza nagroda muzyczna Fryderyk powędrowała do osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. W kategorii Album roku – jazz eksperymentalny / współczesna muzyka improwizowana zwyciężyła płyta "Współgłosy", na której wystąpił chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Radości nie krył Marcel Baliński, inicjator i lider Współgłosów.
rozwiń zwiń