"Edward Dwurnik: Portret z natury". Historia współpracy malarza z Andrzejem Szczygłem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 16:29
Dwóch artystów i dwie dziedziny sztuki. Malarstwo i film. Obaj niepokorni, sprzeciwiający się czasom, w jakim przyszło im żyć i kontestujący system, który ich otaczał. Najnowsza wystawa w Fundacji Edwarda Dwurnika zatytułowana "Edward Dwurnik: Portret z natury" przywraca pamięci współpracę artysty ze zmarłym w 2024 roku Andrzejem Szczygłem – scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych.
Wystawa Edward Dwurnik: Portret z natury
Wystawa "Edward Dwurnik: Portret z natury"Foto: Mat. pras.

Na wystawie zaprezentowane są dzieła Edwarda Dwurnika z lat 70. i 80, ukazujące Polaków epoki PRL-u. Tworzone przez malarza na przestrzeni dwóch dekad obrazy z cykli: "Chwila", "Sportowcy", "Podróże autostopem" i "Robotnicy" charakteryzuje różnorodna stylistyka i optyka – od szerokich panoram po zbliżenia na najdrobniejsze szczegóły. Wiele prac prezentowanych na wystawie pojawia się w filmach dokumentalnych Andrzeja Szczygła.

Wystawie "Edward Dwurnik: Portret z natury" towarzyszy prezentacja trzydziestu nieznanych fotografii Teresy Gierzyńskiej, która uczestniczyła w powstawaniu filmów „Owoce ziemi” i „Polska Nike”. Widzimy na nich Edwarda Dwurnika i Andrzeja Szczygła, przebranych w kolorowe chusty mieszkańców Głuska, elementy scenografii, filmowe rekwizyty i naturalny krajobraz mazowieckiej wsi.

Gośćmi "O wszystkim z kulturą" w środę będą kuratorzy wystawy Pola Dwurnik i Daniel Ożga oraz Teresa Gierzyńska, artystka wizualna. 

***

Na audycję w środę (16.04) w godz. 19.10-20.00 zaprasza Katarzyna Sanocka.

am/pg

Czytaj także

Autoportrety w Muzeum Narodowym w Warszawie. Projekt zainspirowany dawną kolekcją

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2025 09:35
Wraz z początkiem wiosny w Muzeum Narodowym w Warszawie będziemy mogli podziwiać wystawę pt. "Autoportrety". To zwieńczenie projektu o tej samej nazwie. Dwadzieścioro współczesnych artystów stworzyło swoje autoportrety, dzięki czemu można porównać je do kolekcji dawnych prac tego rodzaju. O szczegółach opowiedzieli w Dwójce kuratorzy wystawy: Katarzyna Szydłowska-Schiller i Tomasz Jeziorowski.
rozwiń zwiń