Jaka jest symbolika Wielkanocy? Monice Zając wyjaśnia ks. prof. Andrzej Kobyliński

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2025 17:24
Wielkanoc to szczególny czas dla osób wierzących. To święto, które upamiętnia mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jaki wymiar ma dzisiaj w świecie zachodnim? Jakie znaczenie ten czas ma dla osób innych wyznań albo niewierzących?
- Wielkanoc to są święta nadziei - mówił ks. prof. Andrzej Kobyliński
- Wielkanoc to są święta nadziei - mówił ks. prof. Andrzej KobylińskiFoto: Shutterstock/valuemike

Wielki Tydzień, a zwłaszcza Triduum Paschalne, zakończone Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, to czas o wyjątkowej symbolice. Szczególnie Wielki Piątek, który jest momentem pewnego zatrzymania w kościele.

- Jeśli chcemy doświadczyć sacrum i głębi wiary chrześcijańskiej, to najlepiej czuć to w Wielki Piątek. Ale będą bardzo duże różnice między różnymi kościołami, gdy chodzi o rozłożenie akcentów. Wielki Piątek ma szczególne znaczenie dla rodziny kościołów protestanckich, które wyrastają z reformacji Marcina Lutra. W Polsce chociażby wyznawcy kościoła ewangelicko-augsburskiego mają ustawowo dzień wolny od pracy, ponieważ w Wielki Piątek liturgia Męki Pańskiej, adoracja Krzyża - to jest centralne i ważniejsze, niż Wielki Czwartek, sobota czy Niedziela Wielkanocna - wyjaśniał ks. prof. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Posłuchaj
13:11 _PR2 (mp3) 2025_04_18-16-31-09.mp3 Ks. prof. Andrzej Kobyliński o symbolice Wielkanocy (Wybieram Dwójkę)

 

Wielkanoc - święta nadziei

Święta Wielkanocne są ważne jednak nie tylko dla osób wierzących. Zdaniem etyka i filozofa, ten okres ma też ogromne znaczenie humanistyczne. - To są święta nadziei w tym znaczeniu uniwersalnym. Jeśli stało się tak, jak wierzą chrześcijanie, że Jezus Chrystus powstał z martwych, to znaczy, że wszystko jest możliwe - tłumaczył gość Dwójki.

- W naszym regionie, gdy chodzi o Europę, Wielkanoc to czas wiosny, ponieważ przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W związku z tym naszymi zmysłami: wzrokiem, węchem, słuchem – czujemy, jak budzi się życie. Dlatego możemy połączyć świętowanie Wielkiej Nocy z głębszym przeżywaniem tajemnicy życia, które budzi się z zimowego snu - zaznaczył ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Czytaj też:


Gość Dwójki zwrócił także uwagę na szerokie, humanistyczne przesłanie Wielkiej Nocy. – Dzisiaj potrzebujemy szerszego spojrzenia na to, czym jest duchowość i potrzeba fundamentu aksjologicznego naszego życia społecznego. Warto też życzyć osobom, które nie utożsamiają się z chrześcijaństwem, aby mogły odbyć w tych dniach taką powagę głębszego podejścia do tajemnicy życia i przyjęcia tego wielkiego, pięknego przesłania nadziei.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Monika Zając

Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński (etyk, filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 18.04.2025

Godz. emisji: 16.30

am

Czytaj także

"Cel pisania polega na tym, że wierzy się w zbawienie ludzi". Czesław Miłosz u kresu życia

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 11:00
- Szukam nowego języka, którym można byłoby mówić o religii. Poezja nie jest zastępstwem religii, ale może prowadzić na pewną granicę trudnego myślenia o budowie wszechświata. Jest siłą napędową do myślenia religijnego - mówił Czesław Miłosz w archiwalnym wywiadzie, przeprowadzonym z okazji wydania tomu "Druga przestrzeń" (2002), w którym znalazł się "Traktat teologiczny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc w Dwójce. Björn Schmelzer: postrzegam religię jako swego rodzaju horyzont

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2025 11:00
- Zawsze fascynowała mnie religia. Byłem wychowany przez matkę w katolickiej wierze. W wieku 9-10 lat zacząłem śpiewać chórze chłopięcym w Antwerpii. Funkcjonowałem więc w tej kulturze, podążałem za tą religią nie mając zbyt dużego wyboru, zresztą jak większość osób. Religia jest swego rodzaju horyzontem, tak ją teraz postrzegam - mówił w Dwójce Björn Schmelzer, założyciel i dyrygent grupy Graindelavoix.
rozwiń zwiń