Polski Instytut Sztuki Filmowej - 20 lat temu dokonał się systemowy przełom

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 18:03
- Proces tworzenia filmu jest bardzo trudny i kosztowny. Dzięki Instytutowi okazało się, że możemy stworzyć pewne ramy, w których każdy reżyser, każdy producent może starać się o systemowe dofinansowanie swoich projektów - mówiła w Dwójce Kamila Dorbach, zastępczyni dyrektora PISF, instytucji świętującej 20-lecie istnienia.
Założony w 2005 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej okazał się nieocenionym wsparciem dla tej dziedziny sztuki tworzonej nad Wisłą
Założony w 2005 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej okazał się nieocenionym wsparciem dla tej dziedziny sztuki tworzonej nad WisłąFoto: materiały prom.

Założony w 2005 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej okazał się nieocenionym wsparciem dla tej dziedziny sztuki tworzonej nad Wisłą.

Polskie kino rośnie w siłę

- W ostatnim dwudziestoleciu mieliśmy mnóstwo produkcji, które zdobywały uznanie nie tylko polskich widzów i były oglądane w kinach przez wiele, wiele tygodni, ale również odnosiły sukcesy za granicą. To były sukcesy, które dzisiaj są już nie do przecenienia, jak choćby "Zimna wojna" na Festiwalu w Cannes. Jeśli chodzi o międzynarodowy rynek filmowy, Polska to obecnie znaczący, duży gracz - podkreślała Kamila Dorbach.

Czytaj także:

PISF swój jubileusz świętuje m.in. akcją "Przeżyj to w kinie. 20 lat z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej". - Pragniemy przypomnieć widzom najlepsze polskie produkcje filmowe, które zostały dofinansowane przez nasz instytut. Dajemy szansę tym, którzy chcieliby przeżyć jeszcze raz te filmowe emocje w kinie, oraz tym, którzy z różnych względów nie mieli wcześniej takiej możliwości. Robimy to z dużym rozmachem, ponieważ filmy można obejrzeć zarówno w multipleksach, jak i kinach studyjnych i niezależnych na terenie całej Polski - tłumaczył Daniel Witowski, rzecznik instytucji.

>>> Cała rozmowa dostępna tutaj <<<

Filmowe the best of

Wśród filmów, które PISF postanowił przypomnieć widzom, znalazły się takie tytuły jak: "Katyń”, "Rewers", "Pokłosie”, "W ciemności", "Jesteś bogiem", "Ida", "Bogowie", "Moje córki krowy", "Ostatnia rodzina", "Twój Vincent", "Sztuka kochania", "Kler", "Zimna wojna", "Boże ciało", "Najmro", "Piosenki o miłości", "Johnny", "IO", "Niebezpieczni dżentelmeni" i "Kos".

Akcja "Przeżyj to w kinie. 20 lat z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej" potrwa do końca sierpnia br.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Goście: Kamila Dorbach (zastępczyni dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), Daniel Witowski (rzecznik PISF)

Data emisji: 23.04.2025

Godz. emisji: 16.30

pg/kor

Czytaj także

Ruszyły prace nad filmem "Gdańsk". Reżyser Filip Bajon kompletuje mocną ekipę

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2025 13:48
- Byłoby fantastycznie, gdyby udało się nam pokazać Gdańsk jako żywy organizm, który się starzeje, zmienia, reaguje, ma poczucie humoru i przeżywa swoje tragedie - mówił w Dwójce Filip Bajon o swoim nowym filmie, nad którym obecnie pracuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał A. Zieliński i Jaromir Król nagrodzeni na Script Fiesta 2025. Poznaj laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 11:00
Autor scenariusza "Kosa" Michał A. Zieliński zwyciężył w konkursie na najlepszy scenariusz filmu fabularnego. Z kolei Jaromir Król został nagrodzony w kategorii najlepszy koncept scenariusza serialu. Z laureatami 13. festiwalu Script Fiesta rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń