Mozart - geniusz, który komponował w głowie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 19:15
- Leopold uważał, że jego syn jest cudem Bożym i jego obowiązkiem jest podzielenie się ze światem owym cudem w postaci dziecka - mówiła w Dwójce Danuta Gwizdalanka, autorka publikacji "Małe Monografie".
Wolfgang Amadeusz Mozart
Wolfgang Amadeusz MozartFoto: Polona.pl
  • W serii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego "Małe Monografie" powstała publikacja o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie.
  • Mozartowie pozostawili szeroką i szczegółową korespondencję.
  • Najważniejszą nauczycielką genialnego kompozytora była podróż.

Seria Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – "Małe Monografie" – powiększyła się o kolejny tom. Tym razem przeczytamy o geniuszu muzycznym Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie, jednym z trzech klasyków wiedeńskich. Żywym, dowcipnym, błyskotliwym, skłonnym do żartów, kochającym zabawy i grę w bilard.

Autorką monografii jest Danuta Gwizdalanka, która daje szybki, lecz wnikliwy rzut oka na czasy, w których żył, na dzieła, które pisał. Z przenikliwością oddziela prawdę od mitów i legend powstałych wokół życia i śmierci Mozarta. 

Epoka zapisana w korespondencji

Pracę nad biografią kompozytora Danuta Gwizdalanka porównała do pieczenia świątecznego ciasta z wyśmienitych składników. Źródeł nie brakuje. Tym bardziej że Leopold – ojciec Amadeusza – oraz sam kompozytor, zostawili po sobie wiele szczegółowych listów. - To jest góra informacji, jak to było się w tym czasie kompozytorem, jak podróżowało się po Europie - opowiadała muzykolog. - To był zupełnie inny świat.

- Czasami trzeba uważać, bo Mozartowi zdarzało się nie całkiem zgodnie z rzeczywistością coś napisać - zaznaczyła nasza rozmówczyni. - Ale to zostało zweryfikowane.

Podróż najlepszą nauczycielką

Jego sława jako cudownego dziecka z Salzburga rozchodziła się po Europie dzięki podróżom i popisom w roli skrzypka, pianisty, improwizatora i kompozytora tworzącego dużo i w szalonym tempie. A wyprawy te trwały miesiącami. - Wyobrażałam sobie, co by trzeba zrobić, żeby wybrać się w taką podróż, nie mając pociągów, porządnych dróg, kart kredytowych, ani czeków podróżnych - wymieniała autorka. - Odpowiedzi na te pytania znajdują się w korespondencji Mozartów i innych.

Czytaj też:

W jakim celu Leopold ruszał z synem i córką w kłopotliwe podróże, skoro mieszkał w Salzburgu? - To była dziura – 16 tys. mieszkańców – Leopold Mozart doskonale zdawał sobie z tego sprawę i miał nadzieję, że w czasie podróży uda mu się zdobyć szansę posady czy zamówień w takich metropoliach jak: Paryż, Neapol czy Londyn - mówiła Danuta Gwizdalanka.

Efekt okazał się więcej niż znakomity. - Takiego wykształcenia muzycznego jak w tych czasach nie miał chyba nikt. Wolfgang Amadeusz był bardzo zdolny, bystry, pracowity i miał wyjątkowe szczęście - podkreśliła biografka.


Posłuchaj
15:13 Wybieram Dwójkę Mozart 25 kwiecień 2022 16_32_16.mp3 Danuta Gwizdalanka o publikacji z serii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego "Małe Monografie" o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Danuta Gwizdalanka (muzykolog, autorka monografii)

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Filozoficzny rock według grupy Kurczat

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 11:26
Światło dzienne ujrzała debiutancka płyta zespołu Kurczat zatytułowana "Niezamknięte koło". Muzycy z kapeli byli gośćmi Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

75 lat PWM. Daniel Cichy: nasza historia może być źródłem nadziei

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 11:40
- Historia naszej oficyny może być źródłem nadziei dla środowiska muzycznego. Zmieniały się czasy, zmieniały się ustroje, zmieniały się władze, zmieniali się redaktorzy naczelni, a PWM wciąż trwało i działało tak, by zaspokajać potrzeby środowiska. Były momenty bardzo trudne, ale po nich zawsze wychodziło słońce. Myślę, że teraz jesteśmy w takim momencie, że tej nadziei możemy czerpać bardzo dużo - mówił dr Daniel Cichy, dyrektor PWM, które świętuje jubileusz 75-lecia.
rozwiń zwiń