10:44 W2 Jorcajt 2021_02_05-16-31-11.mp3 Rozmowa z Joanną Kurbiel o wystawie "Jorcajt - czas chasydów" (Wybieram Dwójkę)
"Dziedzictwo". Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie z "konstelacją gwiazd"
W na nowo otwartym Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu na zwiedzających czeka wystawa prezentująca 170 fotografii z uroczystości jorcajt w Lelowie, Leżajsku i Radomsku. Kolekcja wzbogacona została o fotografie z Podola (na terenie dzisiejszej Ukrainy) – kolebki chasydyzmu, z miejscowości takich jak Międzybóż, Bracław i Humań. Wśród artystów znajdują się Joanna Sidorowicz, Dariusz Gawroński, Piotra Krasa i Jerzy Sobol.
- W jorcajt dusza zmarłego cadyka powraca na miejsce pochówku, więc to jest niepowtarzalna okazja, żeby modlitwy i prośby w ten dzień zaniesione, zostały wysłuchane - opowiadała Joanna Kurbiel, kuratorka wystawy, próbując wyjaśnić fenomen i wyjątkowość uroczystości.
W obrządku katolickim można je porównać do pielgrzymek do sanktuariów, które również uznawane są za swoiste kolebki religijności i kultu. W przypadku chasydyzmu takim miejscem jest Polska.
Polska miejscem kultu
- Chasydyzm narodził się na ziemiach polskich i tutaj przez praktycznie 200 lat się rozwijał, a w wyniku Drugiej Wojny Światowej i holocaustu praktycznie bezpowrotnie zniknął - tłumaczyła kuratorka wystawy.
#otwARTe Jedną z ekspozycji otwieranych podczas lockdownu, którą po raz pierwszy będzie można zobaczyć już jutro jest...
Opublikowany przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu/Ethnographic Museum in Wrocław Czwartek, 4 lutego 2021
Powroty chasydów do Lelowa czy Leżajska zostały umożliwione w latach 70. w wyniku prac nad identyfikacją i konserwacją grobów cadyków.
- Dynastie chasydzkie odrodziły się, co prawda w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i w Izraelu i cały czas miały w pamięci, że ich cadycy są tutaj pochowani. Dzięki odnalezieniu ich grobów możemy oglądać chasydów u nas, w miasteczkach, tak jak przed 100 laty nasi dziadkowie i pradziadkowie obcowali z tymi ludźmi - mówiła Joanna Kurbiel.
Muzeum Warszawy. Historia Bitwy Warszawskiej opowiedziana za pomocą przedmiotów
Portrety chasydów
Fotografie zebrane na wystawie pochodzą z większego zbioru i są osobistym wyborem kuratorki. Spośród wybranych zobaczymy zdjęcia ukazujące modlących się i tańczących chasydów, ale przede wszystkim ujmują mistycyzmem samej uroczystości.
- Portrety chasydów są tak magiczne i charyzmatyczne, że nie można oderwać od nich wzroku - opowiadała w audycji "Wybieram Dwójkę" Joanna Kurbiel.
Wystawa "Jorcajt - czas chasydów" jest dostępna dla zwiedzających do 27 czerwca 2021 r. w Muzeum Etnograficznych we Wrocławiu.
Jorcajt - czas chasydów. YouTube: Muzeum Narodowe we Wrocławiu strona internetowa
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Bartosz Panek
Gość: Joanna Kurbiel (kuratorka wystawy "Jorcajt - czas chasydów" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu)
Data emisji: 5.02.2021
Godzina emisji: 16.30
ML