Początek zamkowi Dunajec dał Kokosz Berzeviczy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 14:00
Ten węgierski magnat postawił przy granicy z Polską wzdłuż rzeki Dunajec drewnianą strażnicę. Potem obiekt rozbudowywał się i przechodził do rąk polskich, a nawet włoskich. Po zamku w Niedzicy oprowadzała nas Celina Święty.
Audio
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamek Dunajec w NiedzicyFoto: Łukasz Śmigasiewicz, lic. CC (wikipedia)

Zamek pozostawał w rękach węgierskich przez całe stulecia. Polscy właściciele pojawili się w XVI wieku - to rodzina Łaskich, która otrzymała posiadłości jako wynagrodzenie za misję dyplomatyczną Hieronima Łaskiego do sułtana Sulejmana Wspaniałego. Niestety jego hulaszczy tryb życia sprawił, że zamek ponownie trafił do właścicieli węgierskich.

W XVIII stuleciu nad Dunajcem zamieszkała włoska rodzina Giovanellich. To ludzie niezwykle zaangażowani w sprawy wiary i Kościoła katolickiego. Pieniądze inwestowali więc przede wszystkim w budowę kolejnych świątyń. Zamek tymczasem popadał w ruinę. Uratowali go dawni właściciele - węgierska rodzina Horvathów. Nestor rodu Andrzej zasłynął między innymi organizowanymi w Niedzicy wspaniałymi balami. Trwały one nawet 3 dni i 3 noce, a kończyły się uderzeniem wszystkich gości łopatą chlebową... w tylną część ciała.

Ostatnia właścicielka opuściła zamek Dunajec w 1943 roku. Po wojnie został on upaństwowiony, a od 1950 roku pieczę sprawuje nad nim Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

Celina Święty oprowadzała nas po zamku Dunajec w magazynie "Źródła”.

mm/jp

Czytaj także

Katedra na Wawelu – historia Polski zapisana w kamieniu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 05:50
– Mam zawsze świadomość, że wchodzę do sanktuarium narodu, że wchodzę do pierwszego kościoła Rzeczypospolitej, że to jest świętość najwyższej rangi – mówił wieloletni kustosz i proboszcz wawelskiej katedry, ks. prałat Janusz Bielański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słynny Poczet Królów Polskich nie wyszedł spod pędzla Jana Matejki...

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 20:00
- Kolorowe wizerunki władców, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków, to wykonane przez uczniów olejne kopie czarno-białych rysunków Matejki - wyjaśniała w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego” Ewa Halawa z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń