Siła męskich grup śpiewaczych

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 15:55
W audycji spotkaliśmy się z członkami zespołu z Bukowej z Lubelszczyzny, wykonującym archaiczne i wciąż popularne w tamtym regionie kolędy życzące, a także wybraliśmy się w Pieniny na spotkanie z pieśniami Czarnych Górali.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Widya Amrin/Shutterstock.com

Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej zdobył na 53. Ogólnopolskim Festiwalu w Kazimierzu pierwszą nagrodę, powtórzają sukces z 2015 roku. 

- Zespół wywodzi się ze znanego zespołu mieszanego Jarzębina z Bukowej. Panowe z tego zespołu chcieli spróbować swoich sił w wersji męskiej a capell, i tak zaczęła się historia naszej grupy - tłumaczyli w audycji Krzysztof Malec i Jerzy Odrzywolski. 

Śpiewacy z Bukowej słyną z repertuaru, na który składają się kolędy życzące. Co to za kolędy? - Panowie śpiewają "do kobiety", to pieśni śpiewane tutaj w naszym regionie przez miejskich kolędników, życzących panienkom zamążpójścia. Pieśni zaczęrpnęliśmy od starszych osob z regionu, np. panii Julii Okoń. Postawiliśmy, że będziemy kontynuować tradycję kolęd życzących - mówili śpiewacy.


Członkowie Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Bukowej i Magdalena Tejchma, Kazimierz Dolny, 2019. Członkowie Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Bukowej i Magdalena Tejchma, Kazimierz Dolny, 2019.

W audycji słuchaliśmy także o pieśniach furmańskich  wykonywanych przez męską grupę śpiewaczą zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej, czyli górali czarnych.

- Nazywamy siebie góralami nadpopradzkimi - czarnymi, ponieważ hodowano tu tylko czarne owce. To mały region, ale zachował swoją odrębność w gwarze, zwyczajach i przede wszystkim stroju - chodzimy w czarnych portkach - tłumaczył w audycji Piotr Maślanka  z zespołu Dolina Popradu - to nas najbardziej wyróżnia.

Muzycy za uratowanie i odtworzenie tego stroju otrzymaliy nawet nagrody, ich grupa zalicza się do zespołów autentycznych: przedstawiających nie tylko muzykę, ale i obrzędy, zwyczaje, autentyczną tradycję. Do tradycji zaliczają się właśnie pieśni furmańskie.

- Te pieśni dotyczą umiejętności obchodzenia się z koniem i pracy z nim. Posiadanie konia było wyznacznikiem wyższego statusu społecznego. Ale że nasz region wciśnięty był między inne, większe, to w naszej muzyce dużo jest różnych naleciałości. Mamy np. krakowiaki sądeckie, polski, ale i czardasze - do tego różne melodie i nazewnictwo - opowiadał Piotr Maślanka. 


Młodzi górale nadpopradzcy, lata 20. Młodzi górale nadpopradzcy, lata 20.

***

53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Kategoria: Zespoły śpiewacze

Baszta dla Grupy Śpiewaczej Mężczyzn z Czarni, woj. mazowieckie

Sześć równorzędnych I nagród:

Zespół „Pogranicze” z Szypliszk, woj. podlaskie

Zespół „Zamszanki” z Zamchu, woj. lubelskie

Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, woj. lubelskie

Zespół „Rodyna” z Dubiażyna, woj. podlaskie

Męska Grupa Śpiewacza Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju, woj. małopolskie

Zespół „Babeczki” z Zawitały, woj. lubelskie

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Jerzy Odrzywolski, Krzysztof Malec (Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej), Piotr Maślanka (muzyk zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej), 

Data emisji: 9.08.2019

Godzina emisji: 15.15

at


Czytaj także

Swojskie festiwale o zasięgu regionalnym

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
O ich znaczeniu dla lokalnej społeczności porozmawialiśmy z prof. Piotrem Dahligiem, a Wanda Księżopolska opowiedziała o Powiślakach - Konkursie kapel i śpiewaków ludowych, odbywającym się w Maciejowicach od ponad ćwierćwiecza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Procesje Bożego Ciała w tradycji

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 09:20
O tradycjach Bożego Ciała i dni w okolicach tego święta opowiadali m.in. Antoni Taczanowski i Janina Chmiel. O tym co robiono w przednówek i czym były "'dni krzyżowe" opowiadała Zofia Wydro z Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawni i obecni muzykanci ze Świętokrzyskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:59
- Stefan Ostrowski to był bardzo mądry człowiek, świetnie wykształcony w muzyce ludowej, a grał muzykę zastolną - wspominał w audycji swojego mistrza skrzypek Edward Gola z Sędziszowa. 
rozwiń zwiń