Urodził się w 1951 roku w Perzynach w województwie Wielkopolskim, określanych mianem matecznika rodu Śliwów, zasłużonego w staraniach o ochronę, udokumentowanie i przekazywanie tradycji koźlarskich w dzisiejszym Regionie Kozła. Efekty ich pracy to m.in. założenie Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, utworzenie pierwszej w Polsce klasy kozła, sierszeniek i mazanek w ramach zbąszyńskiej szkoły muzycznej, opracowanie i wydanie podręcznika nauki gry na instrumentach typu dudowego.
- Leonard Śliwa odszedł o nas za szybko, zabrakło nam go bardzo. W tym roku Biesiada Koźlarska została poświęcona właśnie jemu. Powstał także pomysł by spisać wspomnienia o Leonardzie, ale tak od serca o tym kim był dla osoby, która o nim pisze. Chcieliśmy dać dowolność i przestrzeń, żeby piszący wspomnieli go tak, jak oni go pamiętają. Dzięki tym wspomnieniom zbudowaliśmy prawdziwszy obraz Leonarda Śliwy - tłumaczyła w "Źródłach" Martyna Żurek. - Dzięki niemu jesteśmy i robimy to, co robimy.
Leonard Śliwa zmarł w roku 2012 roku. "Nasz pamiętnik dla Lordzia" wydało Zbąszyńskie Centrum Kultury przy wsparciu finansowym uzyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach 45. Jubileuszowej Biesiady Koźlarskiej poświęconej Leonardowi Śliwie - Mistrzowi, co Go uczniowie w sercach mają.
Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.
Leonard Śliwa z grupą kolędniczą.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Kuba Borysiak
Gość: Martyna Żurek (autorka zbioru wspomnień, śpiewaczka, skrzypaczka i koźlarka ze Zbąszynia), Leonard Śliwa (w nagraniu archiwalnym)
Data emisji: 4.12.2019
Godzina emisji: 15.15
at/gs