Czym jest muzyka zastolna? Jak tłumaczył gość audycji, to zupełnie odmiennty typ grania ludowego: - Stefan Ostrowski z Gniewięcina grał we dworach, u dziedziców. Bardzo go poważam - mówił Edward Gola.
Na znak uznania dla zasług muzyka w Sędziszowie powstał nawet festiwal imienia Stefana Ostrowskiego i Jana Jawora z Piołunki. Ten drugi to także mistrz pana Edwarda. Od nich uczył się charakterystycznego świętokrzyskiego typu muzyki, czyli grania bardzo technicznego - "szybkiego, ostrego, wściekłego".
W audycji słuchaliśmy także archiwalnej rozmowy dokumentalisty i dziennikarza radiowego Piotra Gana z Janem Jaworem oraz jego muzyki, nagranych na początku lat 70.
- W regionie popularne było mazurki, tak to się nazywało ogólnie. Grano na przykład na weselach takie stare mazury i mazurki. Melodii była masa. Ja czasem gram nie z klarnetem i bębnem, tylko tak jak w jazzie: z saksofonem i perkusją.
Które melodie były najbardziej popularne w kieleckich wsiach? Dlaczego o wyborze muzyki na weselu rozmawiało się tylko ze skrzypkiem? Co wreszczie kusiło do gry bębnistę? O tym w archiwalnych nagraniach autorstwa Piotra Gana.
W "Źródłach" słuchaliśmy do tego nowości płytowych: Ahmed Ag Kaedy "Akaline Kidal" i Gilberto Gil "OK OK OK".
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Goście: Edward Gola (skrzypek ludowy), Jan Jawor (muzyk ludowy)
Data emisji: 2.08.2019
Godzina emisji: 15.15
at