Jednak mało kto wie, że w pierwszych latach swojej działalności w BBC był producentem programu poświęconego muzyce tradycyjnej, a podczas swoich pierwszych telewizyjnych ekspedycji nagrywał na magnetofon muzyków m.in. z Borneo, Bali, Paragwaju i Sierra Leone. Sir David Attenborough był kolejnym z bohaterów naszego mini cyklu poświęconego autorom nagrań terenowych.
Przeczytaj także:
Wszystko zaczęło się w 1952 roku, gdy sir David Attenborough dołączył do radia BBC. Zaczynał jako wydawca i producent, a jednym z pierwszych programów, z którym miał do czynienia był „Song Hunter” – łowca pieśni. Program prowadził inny znany na świecie dokumentalista melodii tradycyjnych – amerykański etnomuzykolog Alan Lomax. BBC dokumentowało wówczas wiele muzyki tradycyjnej do własnych archiwów.
David Attenborough na swoje pierwsze nagrania filmowe zabierał także „nieporęczny magnetofon” L2, towarzyszący mu podczas wypraw m.in. w Gujanie, Sierra Leone. Polinezji, Paragwaju… Nagrania Attenborougha – liczące sobie dziś niemal 70 lat – trafiały nie tylko do archiwów BBC, ale były także podkładami jego filmów dokumentalnych.
„W latach 60. Istniały jeszcze miejsca, gdzie muzyka europejska nie dotarła, a lokalne tradycje, rozwijające się przez wieki, nadal były pilęgnowane. Bez znajomości zachodnich stylów muzycznych. Zatem dźwięki, które uchwyciłem na moim nieporęcznym magnetofonie, mają wartość, jakiej nie bylibyśmy w stanie dziś odtworzyć.”
Słuchaliśmy przechowywanych przez lata, a opublikowanych dopiero niedawno taśm zawierających dźwięki, które Attenborough zarejestrował w latach 50. i 60. w czasie swoich przyrodniczych ekspedycji. Usłyszymy też głos naszego bohatera. Poza nagraniami Davida Attenborougha dla BBC słuchaliśmy także: przedpremierowo Zène'T Panon (Reunion) łączącego maloya z melodiami tamilskimi.
David Attenborough
***
Na audycję Źródła w piątek (21.10) o godz. 15.15 zaprasza Krzysztof Dziuba.