Bierz i graj! Pogranicze uszami HrayBery / ГрайБери

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 14:00
Ci młodzi artyści mają wyjątkowy cel: przywrócić do życia zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur - polskiej i ukraińskiej. Jak to robą? Poprzez zabawę! Serwując taneczne melodie pogranicza. 
Audio
HrayBery
HrayBeryFoto: Krzysztof Świeżak

Za dochowanie wierności tradycji, porywającą ekspresję, ukazanie wielokulturowego tygla muzycznego i wirtuozerię instrumentalną zespół HrayBery / ГрайБери zdobył Nagrodę Programu I Polskiego Radia w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". 

Członkowie zespołu grają na tradycyjnych instrumentach: skrzypcach, cymbałach, bębnie, basach. W XIX wieku zespoły w tym składzie cieszyły się popularnością zarówno w miastach, jak i na wsiach. Świadczą o tym choćby wspomnienia wykonawców, od których muzycy HrayBery / ГрайБери zbierali materiał na swoją debiutancką płytę "Karczma". Repertuar zespołu to głównie utwory taneczne (kozackie, mazurki, polki i walce) zrekonstruowane na podstawie archiwalnych nagrań zrealizowanych przez ukraińskich badaczy na ziemiach ukraińskich.

- Jestem dawnym miłośnikiem dawnej etnicznej kultury ukraińskiej, interesuje się też żydowską i romską, bo w regionie, z którego gramy muzykę, z Nadsania, te wpływy są konkretne, mieszane - opowiadał w audycji Serhii Postolnikov. 


Pierwszy raz do Polski przyjechałem na stypendium w 2013 roku, bardzo mnie zajmował temat Oskara Kolberga i Rusi Czerwonej, Wołynia i Podola, tych, które są uznawane za etniczną Ukrainę. Te różnice w tańcach, muzyce, to mnie bardzo ciekawiło, i chciałem założyć kapelę złożoną z Polaków i Ukraińców. Potem jeździłem na różne festiwale, wyjazdy, i mogłem powrócić do projektu, na który wtedy nie starczyło mi czasu, ale teraz się udało, i powstało HrayBery.

- U mnie to krótkie doświadczenie, od trzech lat. Zupełnie przypadkowo trafiłam do Ambasady Muzyki Tradycyjnej, i jak weszłam, to zostawałam, potem tabory, spotkania, potańcówki i tak się ciągnie - opowiadała z kolei Agata Weber. Na scenie im. Witolda Lutosławskiego artyści z Polski i Ukrainy pozwolili słuchaczom zanurzyć się w dawnej, wielokulturowej muzyce regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców i Żydów.

ZOBACZ TEŻ:

W audycji czeka nas także kolejna muzyczna podróż do Szwajcarii, czyli opowieść Marzeny Mikosz o tamtejszych tradycjach muzycznych. Tym razem nasza przewodniczka na tapet bierze instrumenty.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 31.05.2024

Godzina emisji: 15.15

Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są:  Narodowe Centrum  Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego,
Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są: Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Czytaj także

Suferi z Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2024 22:41
Znamy laureatów konkursu muzyki Folkowej 25. Festiwalu "Nowa Tradycja"! Joanna Słowińska: Narady były burzliwe, ale owocne! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tradycja to...

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 06:00
„Tradycja to powtarzanie tego, co działa”. „To radość przebywania z pięknem”. „To punkowcy z irokezami tańczący do hitów Madonny”. Ilu muzyków, tyle głosów, tyle opinii i wizji tego, czym może stać się muzyka naszych źródeł.
rozwiń zwiń