XV Targowisko Instrumentów. Jedyne takie święto instrumentów

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 13:00
Targowisko Instrumentów zwieńczy festiwal Wszystkie Mazurki Świata już po raz piętnasty! Gościem Źródeł był Piotr Piszczatowski - organizator przedsięwzięcia.
Audio
Targowisko Instrumentów
Targowisko InstrumentówFoto: Jan Halicki

To największa impreza w Polsce, na której główną rolę grają budowniczowie i kolekcjonerzy instrumentów muzycznych związanych z tradycją - nie tylko! - ludową. Targowisko Instrumentów wieńczące co roku Festiwal Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie to nie tylko wystawa instrumentów, ale przede wszystkim wielobarwny karnawał – święto, którego owocem jest nieformalna, twórcza sieć artystów.

Zaproszeni są wystawcy z Polski, Europy i całego świata prezentujący instrumenty: tradycyjne, lutnicze, historyczne, rekonstruowane, a także autorskie. Wzorem lat ubiegłych zagoszczą u nas też osoby reperujące instrumenty, stroiciele, kolekcjonerzy, muzykanci, badacze, muzykolodzy, muzealnicy.

Wystawę instrumentów akustycznych organizatorzy łączą z koncertami, warsztatami, wykładami, showcase’ami, teatrem, spontanicznym muzykowaniem i zdarzeniami dla dzieci. Prezentujemy instrumenty tradycyjne, nowatorskie i różnorodne kierunki muzyczne.

W latach ubiegłych Targowisko gościło co roku ponad 120 twórców instrumentów z 10 krajów Europy. Pragniemy, aby w kolejnych edycjach targowiska było ich coraz więcej.

Radość na Targowisku Instrumentów Radość na Targowisku Instrumentów

Mit założycielski z harmonią na pierwszym planie

To było niewielkie pomieszczenie, przyklejone do wówczas jeszcze brukowanej ulicy Stanisława Augusta. Za okratowaną witryną majaczyły firanki i napis Naprawa akordeonów. Spacerując około 30 lat temu po warszawskiej Pradze Południe, Piotr Piszczatowski natknął się tam na Franciszka Krasnodębskiego, dziedzica wiedzy o konstruowaniu harmonii trzyrzędowych.

- Widok przepiękny. To był taki strych jak z Schulza! Akordeony i ich skorupy piętrzyły się po sam sufit... Siwiuteńki już Franciszek je reperował. Zaprzyjaźniliśmy się i niedługo potem zacząłem uczyć się gry na akordeonie. To był pierwszy instrument a który chwyciłem. Miałem 22 lata.

Wtedy też Piszczatowski stanął przed odkryciem, jak wielu znakomitych twórców instrumentów było niegdyś w Warszawie. A niektórzy z nich wciąż są i pracują. "Gdyby nie moja wizyta w jego pracowni, prawdopodobnie nie byłoby dziś Targowiska", przyznał nasz gość. Zamarzył wówczas, by dawni mistrzowie mieli swoich kontynuatorów, a ich dzieła poznało więcej ludzi.


Początki i rozwój Targowiska Instrumentów

Pierwsze Targowisko Instrumentów odbyło się w 2010 r. na zakończenie festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. W wówczas pojawiło się na nim około 30 twórców. 

- Od czasu pierwszej edycji, przez Targowisko przewinęło się blisko 500 twórców - podsumowywał Piszczatowski.

Przedsięwzięcie zaczynali w kilka osób, dziś to ruch liczący kilkuset twórców: zarówno zawodowców, po szkołach lutniczych, jak i pasjonatów, którzy sami budują tradycyjne instrumenty.

W kilka lat po I edycji wydarzenia Piotr Piszczatowski dowiedział się, że Franciszek Krasnodębski ma ucznia. Był to 16-letni Tomasz Tulpan.

- Nie maczałem w tym palców, poza budową pewnego ekosystemu. Tomasz nie tylko został uczniem Franciszka. Jest też twórcą akordeonów i harmonii trzyrzędowych. Powoli zakłada manufakturę tworząca instrumenty. To nuta optymizmu - przyznaje organizator Targowiska Instrumentów.


Nie tylko instrumenty

- Zapraszamy twórców instrumentów, ale i muzykologów, badaczy, kolekcjonerów, osoby chcące działać z dziećmi, prowadzić warsztaty taneczne... można złożyć różne propozycje - mówił Piotr Piszczatowski. - Oczywiście zapraszamy twórców wiejskich, marzymy o kontynuacji tych lokalnych, instrumentalnych tradycji. Ale nie jesteśmy ortodoksyjni! Zapraszamy też dyplomowanych lutników oraz tych, których wyobraźnia jest nieposkromiona i tworzą instrumenty, o których jeszcze nie słyszał świat!


XV Targowisko Instrumentów odbędzie się 26.04.2025, w Fortecy Kręglickich w Warszawie.

Do 2 marca można zgłosić się jako wystawca.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Piotr Piszczatowski

Data emisji: 20.02.2025

Godzina emisji: 12.00

mg

Czytaj także

Piotr Piszczatowski: Targowisko Instrumentów to wyjście ze sztampy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:00
Piotr Piszczatowski, współtwórca i pomysłodawca Targowiska Instrumentów opowiadał w Czwórce o swoich doświadczeniach, związanych w tegoroczną odsłoną tego wydarzenia. Wspominał także swoją wyjątkową podróż szlakiem polskich mistrzów lutnictwa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szykujemy się na Targowisko Instrumentów 2023

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 10:00
Targowisko Instrumentów wieńczące co roku Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata to nie tylko wystawa instrumentów, ale przede wszystkim wielobarwny karnawał – święto, którego owocami są spotkania z niezwykłymi ludźmi i nieformalna, twórcza sieć artystów.
rozwiń zwiń