Wątki etniczne w twórczości Ryuchiego Sakamoto

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2025 13:00
Obserwuj nas na Google News
Ryuchi Sakamoto zmarł 28 marca 2023 roku pozostawiając po sobie ogromny dorobek obejmujący muzykę filmową, elektroniczną, ambientową, eksperymentalną, popularną, orkiestrową i awangardową. W audycji wspominamy japońskiego kompozytora i muzyka, przyglądając się etnicznym wątkom w twórczości zmarłego równo 2 lata Sakamoto.
Audio
1 plik
Ryuichi Sakamoto podczas Berlinale, czyli festiwalu filmowego w Berlinie
Ryuichi Sakamoto podczas Berlinale, czyli festiwalu filmowego w BerlinieFoto: Cineberg / Shutterstock

Ryuichi Sakamoto płyta.jpg
Archiwa Ryuichiego Sakamoto

Ryuchi Sakamoto zmarł 28 marca 2023 roku pozostawiając po sobie ogromny dorobek obejmujący muzykę filmową, elektroniczną, ambientową, eksperymentalną, popularną, orkiestrową i awangardową. A to wszystko utrwalone na tysiącach (sic!) albumów, które ukazywały się na przestrzeni 5 dekad.
Karierę zaczynał jako klasycznie wykształcony kompozytor, pianista i etnomuzykolog. Na przełomie lat 80. wraz z Haruomim Hosono i Yukihiro Takahashim współtworzył najsłynniejszy japoński zespół elektroniczny Yellow Magic Orchestra. Zdobył m.in. Oscara i Złoty Glob za ścieżkę dźwiękową do filmu „Ostatni cesarz”.


Zawsze fascynowała go muzyka tradycyjna. Włączał jej elementy do swoich elektronicznych kompozycji, czego przykładem są nagrania z płyt „Esperanto”, „Neo Geo” i „Beauty”. Potrafił w jednym utworze zestawić ze sobą synthpop, śpiewy z Okinawy, balijski Kecak i elementy muzyki afrykańskiej. Sam też wielokrotnie podróżował i badał różne tradycje. W ramach serii „Schola” przybliżał słuchaczom muzykę tradycyjną m.in. z Afryki i rodzimej Japonii.

Zobacz też:

Goodbye, Mr. Sakamoto

Opus. Filmowe pożegnanie z Ryuichim Sakamoto

W hołdzie dla Sakamoto w Źródłach słuchaliśmy fragmentu albumu „Beauty”, na który japoński kompozytor zaprosił takich muzyków jak: Youssou N'Dour, Arto Lindsay i zespół Farafina.


Festiwal Nowa Tradycja. Znamy finalistów Konkursu Muzyki Folkowej

W piątkowych Źródłach poznaliśmy także finalistów Konkursu Muzyki Folkowej.

26. Festiwal Nowa Tradycja odbędzie się w dniach 15-18 maja 2025 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. 

Prezentacje finalistów Konkursu Muzyki Folkowej wyznaczone są na 16 i 17 maja, rozpoczną się o godz. 16.00. Wstęp wolny!

Transmisje z przesłuchań konkursowych dostępne będą na kanale YouTube Radiowego Centrum Kultury Ludowej

>> PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU dotyczącego finalistów Konkursu Muzyki Folkowej<<

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 28.03.2025

Godzina emisji: 12.00

mg

Czytaj także

Od Sakamoto do Polaka. Historia pewnego syntezatora

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2025 10:20
Susuwatari, Neko Basu, Ohmu, Kamajī… to oczywiście imiona postaci i stworzeń z filmów Studia Ghibli, ale również tytuły utworów z wydanej właśnie płyty "1977" Maćka Polaka.
rozwiń zwiń