Podlaski rytm życia - tracimy to bogactwo

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 23:30
W "Źródłach" rozmawiamy z dr Arturem Gawłem - autorem książki "Rok obrzędowy na Podlasiu" oraz opowiadamy o Bożym Narodzeniu i Nowym Roku w tradycji łemkowskiej.
Audio
Województwo podlaskie posiada fragmenty pierwotnej Puszczy Białowieskiej oraz unikatowe bagna w dolinie Biebrzy i rozlewiska Narwi. Wyróżnikiem jest także wielokulturowość i wielowyznaniowość jego mieszkańców
Województwo podlaskie posiada fragmenty pierwotnej Puszczy Białowieskiej oraz unikatowe bagna w dolinie Biebrzy i rozlewiska Narwi. Wyróżnikiem jest także wielokulturowość i wielowyznaniowość jego mieszkańcówFoto: fot. Wikipedia, Yaros, lic.CC

"Rok obrzędowy na Podlasiu" jest wydawnictwem o charakterze monograficznym, w którym opisano doroczne święta i obrzędy, zarówno te, które znamy już tylko dzięki wzmiankom w literaturze, jak i kultywowane jeszcze współcześnie. Zostały one przedstawione według tradycyjnego podziału na cztery pory roku, z uwzględnieniem ich kolejności zgodnej z kalendarzem świąt chrześcijańskich – katolickich i prawosławnych.

- W swojej książce starałem się pokazać zarówno odległą przeszłość z XIX wieku, którą opisuje jeszcze Zygmunt Gloger. Niestety to, co on opisywał już należy do archiwalnej przeszłości, którą możemy poznać tylko czytając opisy - mówi dr Artur Gaweł. - Ale opisałem też to, co mamy współcześnie - wyjeżdżając w teren dokumentujac, robiąc fotografie i przeprowadzając wywiady

W książce znajdują się, między innymi, opisy jak obchodzono niegdyś na Podlasiu Boże Narodzenie, jak wyglądały towarzyszące mu obchody kolędnicze, jak bawiono się podczas zapustów, ale też jak poszczono w trakcie Wielkiego Postu.

W "Źródłach" Anna Świątkowska, Maria Siwiec i Maria Hojniak ze wsi Ługi koło Strzelec Krajeńskich na ziemi lubuskiej, gdzie Łemkowie znaleźli się w wyniku akcji Wisła po II wojnie światowej, opowiadają o tradycyjnych łemkowskich świętach i tych tradycjach, których wciąż przestrzegają.

Do wysłuchania rozmowy z autorem dr Arturem Gawłem zaprasza Piotr Kędziorek.

Czytaj także

Rok obrzędowy na ziemi pszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 13:38
Jakie zmiany zaszły w obrzędowości i w kulturze rodzimych mieszkańców regionu przetrwało do dzisiaj i co się zmieniło w porównaniu z latami trzydziestymi ubiegłego wieku – będziemy się zastanawiać w piątek o 12:00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy dziecko odchodzi

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 11:00
Zrozpaczeni rodzice zrobią wszystko, by pomóc swojej umierającej córeczce. Pójdą do lekarza, księdza, ale i do znachorki. W słuchowisku "Zegar bije" opowiemy o lęku przed tym, co nieodwołalne i ostateczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na zabawę sylwestrową z walizką. Po co?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2012 13:01
O najdziwniejszych tradycjach sylwestrowych w "Czterech porach roku” opowiadała Anita Szarlik – redaktor prowadząca National Geographic Traveler.
rozwiń zwiń