Muzeum Kultury Romskiej. W Warszawie czy Bydgoszczy?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 18:00
- Jest kolekcja muzealna, ale nie ma wystawy - mówił inicjator i organizator muzeum Andrzej Kazłowski. Jego zbiory oglądać można sporadycznie, jednak prezentują się one naprawdę imponująco.
Vincent van Gogha, Obóz cygański koło Arles, 1888
Vincent van Gogha, "Obóz cygański koło Arles", 1888Foto: wikipedia, domena publiczna

Patelnie, kotły, instrumenty, współczesna sztuka cygańska, dużo dokumentów na temat Romów, obrazy i grafiki o tematyce "cygańskiej" i ponad 400 pocztówek fotograficznych z całej Europy... Największą atrakcję w zbiorach gościa magazynu "Źródła" stanowią jednak dwa autentyczne wozy taborowe.

- Jeden pochodzi ze zbiorów Wiesława Podgórskiego, cyrkowca, który próbował kiedyś stworzyć Muzeum Królestwa Cygańskiego. Drugi wóz kupiłem ... z ogłoszenia - opowiadał rozmówca Piotra Kędziorka. - Znajdował się w Serocku pod Warszawą. Jego wyposażenie wskazuje, że należał do Kelderaszy. Ale mój znajomy z Romy Polskiej twierdzi, że używała go jego rodzina - dodał.

Korzeni niezwykłej pasji Andrzeja Kazłowskiego szukać należy w jego dzieciństwie. - Wychowywałem się w Łowiczu w latach 80., gdzie żyli jeszcze wtedy Romowie. W przeciwieństwie do wielu innych, moi rodzice nie straszyli mnie jednak "Cyganami". Pojawiła się więc we mnie ciekawość, która przerodziła się w fascynację. Potem było wiele lektur i wreszcie osobiste kontakty z Romami - wspominał w Dwójce.

Choć Muzeum Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainteresowało się poważnie kolekcją Kazłowskiego, powstanie trwałej ekspozycji w Warszawie w najbliższym czasie się nie zapowiada. Pojawiła się jednak propozycja z Bydgoszczy...

Szczegóły w nagraniu "Źródeł", w których mowa była także m.in. o cygańskiej edukacji oraz muzyce, która w Polsce kojarzy się niestety często z disco polo. - Don Wasyl powiedział mi kiedyś, że gra to, czego chcą ludzie, bo musi utrzymać rodzinę. A w domu wykonuje zupełnie inne pieśni - zdradził Andrzej Kazłowski.

mm, pg

Czytaj także

Muzyka cygańska to nie tylko biesiadna estetyka

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 15:51
Pierwsze skojarzenie z muzyką cygańską? Rzewne nuty "Graj piękny Cyganie". Tymczasem muzyka ta ma wiele nieznanych oblicz. Flamenco, cygański hip-hop lub gospel - to tylko niektóre z nich. Liczne będzie można poznać podczas festiwalu Romana Dyvesa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyganie-Europejczycy. Spotkanie z romską sztuką

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 13:00
Romska malarka Małgorzata Mirga w czasie studiów zaczęła uświadamiać sobie swoją tożsamość i to, że musi ona jakoś zaistnieć. Dziś jest organizatorką warsztatów, na które zaprasza do Polski romskich twórców z całej Europy.
rozwiń zwiń